BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarsko žije sporom o sochy. Vládnuce sily svoje ideové sympatie rady vyjadrujú stavaním sôch im blízkych historických postáv.
Oponenti zase svoj nesúhlas prejavujú polievaním týchto sôch červenou farbou.
Otec Turkov dostal červenou
Obeťou útoku sa stala socha Kemala Atatürka, odhalená pred týždňom na budapeštianskom námestí, ktoré tiež premenovali po zakladateľovi moderného Turecka.
O dva dni neskôr už sochu niekto oblial červenou.
Meno námestia a socha vyvolali protesty Grékov a Arménov žijúcich v Maďarsku. Tí druhí považujú Atatürka za spoluvinníka genocídy Arménov v Turecku v roku 1915.
Nový spor prišiel krátko potom, čo vláda Viktora Orbána vyvolala celosvetové protesty Arménov, keď vydala domov azerbajdžanského dôstojníka Ramila Safarova.
Ten si pôvodne odpykával v Budapešti doživotný trest, lebo v roku 2004 zabil sekerou svojho arménskeho kolegu z kurzu NATO.
Budapešť dúfala, že odovzdaním vraha získa azerbajdžanské investície.
Útočí sa zľava aj z prava
V máji tohto roku ľavicový aktivista Péter Dániel polial červenou farbou čerstvú sochu medzivojnového maďarského regenta Miklósa Horthyho v Kereki južne od Balatonu.
Súd minulý týždeň Dániela odsúdil na pokutu za poškodenie cudzieho majetku.
Sudca však dodal, že mal samotný čin „morálne pozitívny obsah a bol spoločensky užitočným upozornením“. Za toto vyjadrenie si sudca vyslúžil pokarhanie od nadriadených.
Funguje to aj naopak. V stredu v Siofóku pri Balatone niekto opäť polial bielou farbou sochu medzivojnového ľavicového politika Mihálya Károlyiho.
Socha pôvodne stála pred budapeštianskym parlamentom, vedenie mesta z vládneho Fideszu však v lete rozhodlo o jej odstránení.