Za Caprilesom sa prvýkrát spojila celá venezuelská opozícia. Ani to nemusí stačiť na odstavenie populistického lídra.
CARACAS, BRATISLAVA. Nech vyhrá v nedeľu ktokoľvek, Venezuela ostane ľavicová.
Prezidenta Huga Cháveza, ktorý krajinu ťahal smerom k latinskoamerickej verzii socializmu, však môže nahradiť „moderný ľavičiar“ Henrique Capriles.
Ten by chcel napodobniť brazílskeho exprezidenta Luíza Inacia Lulu da Silva, ktorý zavádzal sociálne programy, no zároveň podporoval podnikateľov, čím Brazíliu posunul dopredu.
Podľa Caprilesa sa Venezuela len takto môže dostať z nemiznúcej chudoby.
Muž, čo nepozná prehru
Len 40ročný Capriles ešte vo svojej politickej kariére nezažil prehru. V 25 rokoch sa stal najmladším členom Kongresu, neskôr starostom a v roku 2008 guvernérom štátu Miranda. Víťazná séria by sa nemusela skončiť ani teraz.
Vôbec prvýkrát sa venezuelská opozícia zjednotila proti Chávezovi a v primárnych voľbách si vybrala svojho kandidáta. Za Caprilesom tak teraz stojí viac ako 30 opozičných strán od ľavicových až po krajne pravicové.
Capriles je iný ako Chávez. Je mladší, pochádza z bohatej rodiny, vyštudoval právo. Aj on si však buduje imidž ľudového politika.
Ešte ako guvernér Mirandy navštevoval na svojej motorke slumy, kde hral s miestnymi basketbal. Keď štát v roku 2010 zasiahli ničivé záplavy, objavili sa fotografie, ako sa brodí vo vode po pás.
Odmieta kritiku, že po nástupe zruší Chávezove projekty, najmä výstavbu škôl a nemocníc v najchudobnejších štvrtiach.
Opakuje však, že vyvlastňovaním vytvára neistotu u podnikateľov a tá vedie k chudobe, ktorú nepomohlo odstrániť ani takmer tisíc miliárd dolárov, ktoré krajina počas Chávezovho trinásťročného vládnutia zarobila na rope.