Berlín 14. júna (TASR) - Ešte pred výsledkom írskeho referenda o ratifikácii zmluvy z Nice kandidátske krajiny EÚ dúfali, že na summite Európskej únie v Göteborgu, ktorý sa začne v piatok, sa konečne dozvedia presný dátum svojho vstupu do únie. Výsledky írskeho hlasovania však vzbudili v strednej a východnej Európe obavy, konštatuje nemecký denník Die Welt v rozhovore s poľským ministrom zahraničných vecí Wladyslawom Bartoszewským.
Šéf poľskej diplomacie označil výsledok írskeho referenda za zaujímavý, dokonca potrebný signál na to, že samotná Európska únia si musí vyjasniť a uvedomiť, že mnohé rozhodnutia majú strategicko-politický charakter a nemožno ich prijímať na ulici.
Bartoszewski sa v tejto súvislosti odvoláva na slová svojho írskeho kolegu, ktorý ho počas stretnutia v Luxemburgu ubezpečil, že vláda v Dubline sa zaviazala odstrániť vážny nedostatok v informačnej kampani o historickej potrebe rozšírenia EÚ.
"Potrebujeme novú filozofiu ďalšieho formovania Európy. Po roku 1945 existovali politici, ktorí mali vízie. Veľkú víziu potrebujeme aj dnes. Myslím, že veľa politikov, ako napríklad španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué, veľmi dobre chápe, čo je dôležité pre nasledujúce generácie," tvrdí Bartoszewski.
V súvislosti s menším zaostávaním Poľska v prístupových rokovaniach prezentuje názor, že európska integrácia nie je futbalovou ligou a pre Poľsko nie je dôležité, či má uzatvorené o dve kapitoly viac alebo menej. Môže sa stať, že Poľsko pracuje práve teraz na komplikovanejších témach a z tohto dôvodu svoje rozhovory s EÚ spomalilo, hovorí minister Bartoszewski.
Informovanie verejnosti o potrebe rozšírenia únie je podľa šéfa poľskej diplomacie jednou z najťažších činností bruselských orgánov únie. Pozitívnou výnimkou medzi európskymi krajinami je v tomto ohľade Švédsko, tvrdí Bartoszewski.
Záver rozhovoru patrí vzájomným poľsko-nemecko-francúzskym vzťahom. Nemecko až donedávna vystupovalo v Európske únii ako advokát Poľska. V poslednom čase však vzniká dojem, že kontakty medzi Berlínom a Varšavou strácajú na intenzite a Poľsko sa začína obzerať po inom spojencovi.
"Pre Poľsko mal veľký význam tzv. weimarský trojuholník, ktorý vytváralo Nemecko, Poľsko a Francúzsko. Poľsko však vidí, že sa znižuje aj záujem zo strany Francúzska. Spolupráca s Francúzskom by mohla mať pritom aj celoeurópsky význam: Francúzsko s Poľskom majú totiž v Európe väčšiu váhu ako samotné Nemecko," konštatoval v interview pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt poľský minister zahraničných vecí.