NEW YORK. Obvinenia vznesené v USA voči 11 občanom Ruskej federácie za protizákonný vývoz vojenských technológií nemajú nič spoločné s aktivitami tajných služieb.
Uviedol to vo štvrtok v Moskve námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, čím poprel špekulácie, že zadržaní mohli pracovať pre tajné služby.
Riabkov dodal, že jednému zo zadržiavaných v USA už ruský konzulárny úrad poskytol pomoc a pracuje na tom, aby sa jeho zástupca mohol stretnúť aj s ďalšími zadržanými.
Ruské médiá medzičasom zverejnili informáciu, že traja z 11 obvinených sa údajne skrývajú v Rusku. Jedným z nich je Sergej Klinov, ktorý však odmietol pre novinárov komentovať vzniknutú situáciu. Dodal, že o všetkom sa dozvedel z novín.
Zvyšných ôsmich podozrivých zatkli v stredu v Houstone.
Hlavným podozrivým je údajný agent ruskej vlády, naturalizovaný Američan Alexander Fišenko, ktorý riadi americkú spoločnosť Arc Electronics a v Moskve zaregistrovanú firmu Apex System. Fišenko má ruský aj americký pas a v prípade dokázania viny mu hrozí 55 rokov väzenia.
"Obžalovaní sa pokúsili zneužiť americký voľný trh, aby ukradli americké technológie pre ruskú vládu," uviedla vo vyhlásení v Brooklyne prokurátorka Loretta Lynchová.
Podľa obvinenia sa Fishenko a ostatní obžalovaní zúčastnili od októbra roku 2008 na tajnom a systematickom sprisahaní, aby získali najmodernejšiu elektroniku od amerických výrobcov a dodávateľov, pričom sa zámerne snažili vyhnúť licenčným požiadavkám.
Mikroelektronika je v USA predmetom prísnej vládnej kontroly. Úrady tvrdia, že môže mať široké vojenské využitie. Ide napríklad o radarovú a sledovaciu techniku, systémy navádzania veľmi presných striel alebo rozbušky výbušnín.