Na prvý pohľad vyzerala utorková správa v poľských médiách ako pekná bizarnosť. Ústavný súd rozhodol, že ak štátny alebo cirkevný sviatok padne na sobotu, majú Poliaci právo na deň voľna cez týždeň.
V skutočnosti ide o vážny spor, ktorý trvá od minulého roku. Vtedy vláda zaviedla deň voľna na sviatok Troch kráľov, ktorý poznáme aj u nás.
Podnikatelia boli proti
Proti trinástemu sviatku za rok v krajine však boli podnikatelia. Poliaci patria medzi štáty Európy, kde sa oddychuje najviac.
Na Slovensku máme v kalendári pätnásť sviatkov, no keďže mnohé padnú na víkend, oddychujeme menej (tento rok jedenásť dní).
Po tlaku zamestnávateľov poľská vláda pristúpila na kompromis - za Troch kráľov skončil v Poľsku zaužívaný zvyk, že ak padne sviatok na sobotu, majú zamestnanci voľno v náhradný deň počas týždňa.
Zamestnanci tak mohli v konečnom dôsledku pracovať ešte viac.
Rýchlo po schválení sa odbory Solidarita podporované generálnou prokuratúrou obrátili na ústavný súd. Ten dal za pravdu zástancom náhradného voľna.
Jedno voľno navyše
Ústava podľa nich dáva pracovníkom právo na voľné dni od práce - čo sú nedele, štátne aj cirkevné sviatky.
Okrem toho musia mať ešte jeden deň v týždni voľno bez ohľadu na sviatok. Ak teda ten padne na sobotu, musia jedno voľno v týždni pridať.
A odpoveď politikov? Opäť sa začalo diskutovať, či by sa nemal sviatok Troch kráľov zrušiť.