DUBAJ. Iránska polícia sa dnes dostala do stretu s demonštrantami a obchodníkmi so zahraničnými menami v hlavnom meste Teherán. Protestujúci vyšli do ulíc po rekordnom prepade štátnej meny rial, ktorej hodnota oproti americkému doláru v priebehu týždňa klesla viac ako o tretinu.
Demonštranti kričali heslá namierené proti iránskemu prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi ako "Mahmúd vlastizradca - ničíš krajinu".
Jeho hospodárska politika podľa nich ešte viac zhoršila následky ekonomickej krízy. Polícia na ich rozohnanie použila slzotvorný plyn.
Pokles meny súvisí so sankciami, ktoré voči Iránu uplatňujú Spojené štáty a Európska únia kvôli jeho jadrovému programu.
Svedčí to o ich vážnom dopade na islamskú republiku. Postarali sa o zníženie výnosov z exportu ropy, čo podkopalo schopnosť centrálnej banky podržať menu.
Iránci sa v panike vrhli na nákup "tvrdých" - stabilnejších - mien, vrátane dolára, čo prispelo k prepadu domácej meny, konštatuje Reuters.
Hlavný bazár v Teheráne, ktorého obchodníci zohrali dôležitú úlohu v iránskej revolúcii v roku 1979, dnes uzavreli. Nestálosť rialu bránila predávajúcim stanoviť presné ceny, povedal pre agentúru Reuters majiteľ miestneho obchodu s domácimi potrebami.
Od júna 2011 rial klesol na hodnote o približne dve tretiny. Slabosť meny znižuje životný štandard obyvateľov a ohrozuje pracovné miesta.
Zdroj: Reuters