Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. Je desiatym ministrom, ktorý opúšťa kabinet českého premiéra Petra Nečasa od nástupu k moci v júli 2010.
Minister práce a sociálnych vecí Jaromír Drábek je však prvý, kto odchádza dobrovoľne, aby prevzal politickú zodpovednosť za svojich podriadených.
Za svojho štátneho tajomníka a dlhoročného spolupracovníka Vladimíra Šišku a riaditeľa odboru informatiky Milana Hojera.
Oboch v pondelok priamo na ministerstve zatkla polícia, v stredu súd rozhodol, že si bývalého štátneho tajomníka nechá vo väzbe, aby neovplyvňoval svedkov.
Obaja sú obvinení z podplácania pri zadávaní verejnej zákazky a hrozí im šesť rokov väzenia.
Fakty
Demisie vo vláde
za ODS odišli od júla 2010 štyria ministri,
za Veci verejné traja,
za TOP 09 odišiel jeden a jeden za združenie Starostovia a nezávislí, ktoré kandidovalo spolu s TOP 09,
jeden nestraník.
Sledovali ich mesiace
Minister Drábek splnil sľub, ktorý dal v utorok. Ak budú dôkazy, že jeho podriadení podplácali, odstúpi.
„Rozhodnutie súdu je pre mňa dostatočným dôvodom, aby som splnil, čo som avizoval a k 31. októbru som sa rozhodol rezignovať,“ povedal podľa ihned.cz Drábek.
Šiška mal podľa polície ponúknuť firme OK System lukratívnu zákazku za sto miliónov českých korún, ak stiahne svoju sťažnosť. OK System roky zabezpečovala výplatu sociálnych dávok.
Šiška ju pri reforme počítačových systémov odstavil a zákazku ponúkol inej spoločnosti. Keď sa OK System obrátila na Úrad na ochranu hospodárskej súťaže a sťažovala sa na nezákonný postup ministerstva, dal jej lukratívnu zákazku.
Polícia má podľa denníka MF Dnes silné dôkazy. Šišku sledovala niekoľko mesiacov a podplácania má vraj nahrané. Po zatýkaní na ministerstve sa Drábek ohradil, že ho polícia neinformovala a že sa zatýkalo desať dní pred krajskými a senátnymi voľbami.
Stredajšie rozhodnutie rezignovať chválili politológovia i politici. „Je to prvý raz, čo je minister ochotný vyvodiť pre pochybenie svojho podriadeného takýto druh zodpovednosti. Keby to urobili všetci, neostal by vo vláde nikto,“ povedal pre agentúru Mediafax politológ Jiří Pehe.
Nepopulárny minister
Minister Drábek patril k trom najmenej populárnym členom kabinetu spolu s ministrom financií Miroslavom Kalouskom (TOP 09) a ministrom obrany Alexandrom Vondrom (ODS).
Rozčuľoval voličov zmenou pri vyplácaní sociálnych dávok, jeho dôchodkovú reformu vrátil prezident Václav Klaus do parlamentu.
Drábek je prvým ministrom z vládnej TOP 09, ktorý odchádza z vlády, jeho strana už mesiace klesá v prieskumoch.
V decembri minulého roka ju podporovalo viac ako sedemnásť percent voličov, teraz asi 8,5 percenta voličov.
Súboj s vládnou ODS o pozíciu lídra pravice prehráva. Platí zrejme za to, že sú to hlavne jej ministri, ktorí reformami zasahujú do života ľudí.
Po Veciach verejných, ktoré sa rozpadli a vo vláde ostala len časť z nich, bude teraz pod tlakom druhá z vládnych strán, ktorú zrejme čaká v krajských a senátnych voľbách budúci víkend slabý výsledok.
To oslabí vládu Petra Nečasa. Z jej pôvodných 14 ministrov ostali už len piati.
Korupčné kauzy Nečasovej vlády
Pavel Drobil
Minister životného prostredia sa stal v decembri 2010 prvým ministrom Nečasovej vlády, ktorý rezignoval. Urobil tak po tom, ako sa jeho podriadení snažili manipulovať štátne zákazky. On údajne žiadal zničenie nahrávok, ktoré to dokazovali.
Martin Kocourek
Minister priemyslu Martin Kocourek prišiel v novembri 2011 o funkciu preto, že v roku 2008 previedol na účet svojej matky šestnásť miliónov korún. Peniaze nechcel mať na svojom účte, aby ich nemusel priznať pri rozvode. Aj jeho sa Nečas zastal.
Alexandr Vondra
Minulosť dobehla aj ministra obrany. V apríli zatkli niekoľko jeho blízkych ľudí v súvislosti so zákazkou z roku 2009. Vondra mal vtedy na starosti európske záležitosti a údajne predražene objednal ozvučenie počas predsedníctva. Vo funkcii ostal.
Jiří Pospíšil
Minister spravodlivosti musel z funkcie odísť bez jasného dôvodu. Nečas to zdôvodnil tým, že Pospíšil ne〜zvládol šetrenie. V zákulisí sa hovorilo, že ODS sa nepáči jeho snaha vymenovať Lenku Bradáčovú za pražskú vrchnú štátnu zástupkyňu.
Vít Bárta
De facto šéf Vecí verejných odišiel z funkcie ministra dopravy už v apríli 2011, keď sa objavili nahrávky, podľa ktorých si lojalitu poslancov istil peniazmi. Presunul sa do Poslaneckej snemovne, kde ostal aj po tom, ako ho súd odsúdil za korupciu.
Matúš Krčmárik