BAMAKO. Radikálni islamisti v severnom Mali popravili v utorok večer muža, ktorý bol obvinený zo zabitia. Jeho popravu v meste Timbuktu sledovalo približne 600 ľudí.
Verejná poprava je najnovším krokom militantov, ktorí zavádzajú prísnu interpretáciu islamského práva šaría. Islamisti už predtým ukameňovali na smrť dvojicu obvinenú z cudzoložstva a ako trest vykonali aj najmenej osem amputácií končatín.
Obyvateľ Timbuktu, Oumar Maiga, uviedol, že odsúdeného muža v utorok strelili do chrbta, ale zomrel až po niekoľkých hodinách.
Rodina muža - Tuaréga, ktorý bol členom separatistickej povstaleckej skupiny - ponúkla odškodné príbuzným zabitej obete, ale tí ponuku neprijali.
Kliknite TU pre zväčšenie infografiky.
Odsúdeného priviedli v putách na priestranstvo medzi dvoma hotelmi v Timbuktu, donedávna obľúbenej destinácie západných turistov, a posadili ho s nohami nasmerovanými k Mekke. Potom sudca nariadil vykonanie trestu.
Militanti napojení na teroristickú sieť al-Káida dobyli v priebehu tohto roka severnú časť afrického Mali a získali nad ňou kontrolu. Využili vtedy mocenské vákuum v ďalekom hlavnom meste Bamako, ktoré vzniklo v marci, keď vzbúrení nespokojní vojaci armády zvrhli demokraticky zvolenú vládu.
Režim na severe Mali je v posledných mesiacoch čoraz tvrdší a represívnejší, informovali organizácie na ochranu ľudských práv.
Islamisti v utorok takisto 20 ranami zbičovali štyroch ľudí v meste Douentza, ktorí boli obvinení z konzumácie piva.
Zdroj: Associated Press
Američania zvažujú vojenský útok v Mali Podľa údajov amerického denníka Washington Post zvažuje americká vláda nálety bezpilotných lietadiel na islamistické teroristické skupiny na severe Mali.
Protiteroristický poradca prezidenta Baracka Obamu John Brennan spolu s ministerstvom zahraničia a Pentagonom v súčasnosti overuje možnosť leteckých útokov proti severoafrickej odnoži teroristickej siete al-Kájda, informoval denník.
Biely dom správu nedementoval, neuviedol však žiadne detaily. "Prezident sa jasne vyjadril k svojmu cieľu zničiť al-Kájdu a my na tomto cieli každý deň pracujeme," povedal hovorca Národnej bezpečnostnej rady Tommy Vietor pre agentúru AFP.
Američania nasadili bezpilotné lietadlá do boja proti islamistickým extrémistom už v Pakistane, Jemene a Somálsku.