BERLÍN, BRATISLAVA. Ani šéf frakcie nemeckých sociálnych demokratov (SPD) Frank-Walter Steinmeier, ani šéf strany SPD Sigmar Gabriel.
Poraziť kancelárku Angelu Merkelovú má v budúcoročných voľbách bývalý minister financií v jej prvej vláde Peer Steinbrück.
„Z tejto trojice kandidátov má najväčšie šance ohroziť kancelárku, ale zároveň je to z tejto trojice kandidát, s ktorým sa strana najmenej stotožňuje. To je šanca, ale aj riziko jeho kandidatúry,“ povedal pre Tagespost o oficiálnej nominácii Steinbrücka politológ Werner Patzelt.
V prieskumoch poskočil
Peer Steinbrück
- Exminister financií je kompetentný pri riešení finančnej krízy, nemôže Merkelovú kritizovať, keďže väčšinu jej krokov podporoval ako minister a jeho strana ich odhlasovala v parlamente
- Je dôveryhodný, ale nie tak ako kancelárka
- Nemá v SPD takú podporu ako Merkelová v CDU
- Má väčšie možnosti pri výbere koaličného partnera, keďže Merkelová nemôže veľmi rátať s koaličnými liberálmi (FDP), ktorí sa nemusia dostať do parlamentu.
Voliči to zatiaľ berú ako šancu. Nominácia pomohla strane i opozičnému kandidátovi na kancelára.
Podľa prieskumu inštitútu Forsa si SPD polepšila hneď o dve percentá, sám Steinbrück o päť percent.
Medzi ním a kancelárkou Merkelovou však ostáva značný rozdiel. Ju by volilo 46 percent Nemcov, jeho 34 percent.
Steinbrück, ktorý má povesť kompetentného a ostrého politika, má podobný problém ako mnohí jeho predchodcovia.
Páči sa voličom, ale nepáči sa strane, hlavne jej ľavému krídlu. Má viac podobných názorov s kancelárkou Merkelovou než s členmi svojej strany. Ani vládne strany nie sú z nominácie vystrašené.
„Sigmar Gabriel by bol pre kancelárku a kresťanských demokratov určite nepríjemnejším súperom. Vie osloviť srdcia obyčajných ľudí a vie mobilizovať stranu,“ povedal pre magazín Der Spiegel predseda Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Horst Seehofer.
I tak sa 65-ročný exminister Peer Steinbrück hneď po nominácii pustil do útoku a snažil sa osloviť sklamaných voličov vládnych strán.
Kabinet konzervatívneho bloku (CDU/CSU) a liberálov (FDP) označil za najhorší v histórii Nemecka. Trojročný boj o záchranu eura za bezcieľny.
„Bojuje sa len so symptómami, nie s príčinami,“ povedal pre agentúru DPA a prirovnal kancelárkinu európsku politiku ku skvelému lietadlu, s ktorým radi lietate, akurát neviete, kde presne pristanete.
Steinbrück vylúčil povolebnú veľkú koalíciu CDU/CSU a SPD, v ktorej ako minister sedel, ale aj spojenie s postkomunistickou Ľavicou či pirátskou stranou. Chce sociálne spravodlivé Nemecko, vládu SPD a Zelených.
Zatiaľ nemá šancu
Zatiaľ podľa odborníkov nemá Steinbrück šancu Angelu Merkelovú zastaviť a prekaziť jej tretie obdobie v úrade kancelára.
Zmeniť by sa to mohlo iba v dvoch prípadoch: ak by sa kancelárke rozpadla koalícia, alebo ak by pri riešení finančnej krízy v Únii urobila veľké chyby.
Merkelová však láme rekordy v popularite, koaličné strany má pod kontrolou a v Únii sa jej darí presadzovať svoje predstavy pri záchrane eura.
To podľa politológa mohlo rozhodnúť aj o kandidátovi najväčšej opozičnej strany.
„Odmietnutie Steinmeiera a Gabriela možno pochopiť tak ako rozhodnutie Angely Merkelovej v roku 2002, či Helmuta Kohla v roku 1980, keď sa obaja zriekli kandidatúry na kancelára, aby sa vyhli prípadnej porážke,“ myslí si Patzelt.