Americkú prezidentskú kampaň čaká prvá diskusia súperov. Republikán musí zabrať.Dokážu prezidentské debaty vyhrať voľby? Stalo sa tak v minulosti?
DENVER, BRATISLAVA. Američania jej v stredu večer pri televízoroch len ťažko uniknú.
O dvadsiatej prvej hodine východoamerického času ju budú vysielať všetky veľké americké televízie.
Celkovo sa odhaduje, že na prvú debatu medzi úradujúcim prezidentom Barackom Obamom a jeho republikánskym vyzývateľom Mittom Romneym v Denveri sa môže pozerať 50 miliónov Američanov a ďalších dvesto miliónov ľudí na celom svete.
Prvýkrát ju bude vysielať naživo aj YouTube.
Posledná šanca?
Prezidentské debaty sú už tradične vrcholom predvolebnej kampane v Spojených štátoch. Do volieb zostáva päť týždňov, počas ktorých sa kandidáti stretnú trikrát, raz budú debatovať kandidáti na viceprezidenta.
A niektorí analytici to označujú za jednu z posledných šancí Mitta Romneyho získať Američanov na svoju stranu. Po zjazdoch oboch strán na konci leta si Obama udržiava menší náskok, vedie aj v dôležitých štátoch.
Ako môže debata prezidentských kandidátov rozhodnúť voľby, najlepšie ukázala hneď tá úplne prvá. V roku 1960 sa prvýkrát pred kamery postavili John Kennedy a viceprezident Richard Nixon. O Kennedym sa predtým vedelo len to, že je mladý a katolík.
Uvoľnený demokrat s makeupom na tvári bol v ostrom kontraste s upoteným a bledým Nixonom. Historici sa vcelku zhodujú, že Kennedy sa stal prezidentom práve vďaka tejto diskusii.
Nižší význam
Od tých čias už debaty nemajú taký veľký vplyv.
„Diskusie už nie sú také dôležité. S káblovou televíziou, internetom a politickými reklamami máte dostatok informácií o kandidátoch,“ povedal pre CBS profesor histórie Jerald Poder.
Podobne význam diskusie, v ktorej budú môcť vôbec prvýkrát priamo na seba útočiť kandidáti, znižoval aj Obamov a Romneyho tím.
Obaja kandidáti patria medzi najlepších diskutérov. Prezident je už tradične považovaný za istého rečníka, aj keď jeho problémom je, aby nevyzeral arogantne. Romney je ostrieľaný – v primárkach diskutoval v 20 debatách a neuspel iba v dvoch.
Práve od Romneyho sa bude čakať niečo nezvyčajné. Čas sa kráti, v mnohých štátoch sa už začalo predčasne voliť poštou. Práve preto by republikán potreboval zabodovať už v prvej debate.
OBAMA vs ROMNEY: Vývoj preferencií | V čom sa líšia (kľúčové názory)
Len sa nepozerať na hodinky
V prezidentských debatách si kandidáti musia dať pozor na jazyk aj gestá. Niektorým sa to nepodarilo.
1. Fordova dominancia
Písal sa rok 1976. Sovietski vojaci boli v Poľsku, Maďarsku a osem rokov už aj v Československu.
Napriek tomu uradujúci americký prezident, republikán Gerald Ford, povedal v prezidentskej debate s demokratom Jimmym Carterom, že „vo východnej Európe nie je žiadna dominancia Sovietskeho zväzu“.
„Rozumiem tomu správne, že hovoríte, že Rusko neberie východnú Európu ako sféru svojho vplyvu a neokupuje väčšinu tých krajín?“ pýtal sa prekvapený moderátor.
Gerald Ford stál za svojím. „Neverím, že Juhoslovania, Rumuni či Poliaci sa cítia byť pod nadvládou Sovietskeho zväzu. Sú to nezávislé štáty,“ odpovedal Ford.
Voľby prehral, no podľa analytikov jeho slová mali na to len malý vplyv.
2. Bushove hodinky
Okrem slov je dôležité dať si pozor aj na gestá. V roku 1992 počas prezidentskej kampane dal moderátor priestor na otázku diváčke v hľadisku, keď sa úradujúci prezident, republikán George Bush starší, pozrel na hodinky.
„Už iba desať minút tejto hlúposti,“ spomínal neskôr, na čo vtedy myslel.
Jeho unudené gesto rozoberali médiá a nezáujem o problémy voličov mu nepomohol. Voľby prehral.
3. Alfa samec Gore
Čudné gesto, ktoré nevyznelo dobre, sa podarilo aj demokratickému kandidátovi Alovi Gorovi v roku 2000. Počas diskusie sa jeho súper George Bush mladší postavil zo stoličky.
Gore na to hneď zareagoval a neprirodzene k nemu pristúpil, akoby si chcel označiť teritórium.
Bush ho zastavil jedným kývnutím hlavy. Gore voľby nakoniec prehral o pár stoviek hlasov na Floride.
Je to šanca pre Romneyho
Republikán uspeje, ak dokáže presvedčiť ľudí, že za zlú ekonomiku môže Obama, tvrdí v rozhovore Steven Schier, profesor politológie na Carleton College v Minnesote.
"Diskusie zavážia. V dvoch prípadoch skutočne pomohli jednému z kandidátov. V roku 1960 dokázal John Kennedy svojím vystúpením v prvej debate tromfnúť Richarda Nixona. Naštartovalo to jeho kampaň a bolo to kľúčové k jeho víťazstvu vo voľbách. V roku 2000 kolísavé vystúpenia Ala Gora pomohlo Georgeovi Bushovi mladšiemu dostať sa do vedenia v prieskumoch a nakoniec aj vyhrať voľby."
Môžete spomenúť niektoré významné momenty počas televíznych diskusií v minulosti?
"Debaty sa často pamätajú pre brpty. Gerald Ford tvrdil, že neexistuje dominancia Sovietov v Poľsku v roku 1976, aj keď v skutočnosti bola. Jimmy Carter povedal v roku 1980, že v nukleárnych otázkach spolieha na svoju dcéru Amy. Michael Dukakis odpovedal chladne na hypotetickú otázku o znásilnení jeho manželky v roku 1988. George H. W. Bush sa zasa pozeral na hodinky v roku 1992. Všetko tieto veci poškodili kandidátom v kampani."
Môžu teraz tieto tri diskusie zmeniť voľby?
"Pre mnohých voličov to bude prvá príležitosť pozornejšie sa pozrieť na Mitta Romneyho. Väčšina voličov si už vytvorila názor na Obamu, ale pre mnohých z nich zostáva Romney otáznikom. Ako dokáže Romney zaujať bude kľúčovým k jeho úspechu."
Bude diskusia výhodou pre neho, alebo skôr pre prezidenta?
"Zvyčajne debaty pomáhajú vyzývateľom. Je to príležitosť pre Romneyho."
A čo by mal spraviť, aby zmenil priebeh kampane?
"Romney uspeje v prvej diskusii, ak dôveryhodne dokáže pripísať zlú ekonomickú situáciu na prezidenta Obamu. Toto je hlavná vec pre väčšinu voličov. Prezident Obama uspeje, ak sa tomuto dokáže vyhnúť, a zvrtne debatu na iné domáce témy, v ktorých si myslí, že má výhodu pred voličmi."