Madrid/Helsinki/Rím 8. septembra (TASR) - Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana varoval USA pred začatím jednostrannej vojenskej operácie proti Iraku, pretože takýto krok by podľa jeho slov vyhrotil niektoré existujúce problémy.
"My, Európania, sa domnievame, že cesta vedúca cez Organizáciu Spojených národov" a generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana poskytuje istý obzor rokovaní, ktoré by mali byť využité, uviedol Solana v dnes publikovanom interview pre španielske noviny El País.
Solana upozornil, že útok na Irak by mohol viesť k situácii, ktorá by si vyžadovala prítomnosť armády v krajine ešte niekoľko rokov po zásahu, a to v mimoriadne zložitých podmienkach.
Diplomaciu pred vojnou uprednostňuje aj španielska vláda. "Španielsko sa domnieva, že najprv je potrebné využiť všetky prostriedky diplomacie," uviedol vicepremiér Mariano Rajoy v interview pre španielsky denník El Mundo.
Fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja medzitým uviedol, že zatiaľ neboli predložené žiadne dôkazy o spojení Iraku s terorizmom, a zopakoval, že pre prípadnú vojenskú akciu proti Bagdadu je potrebná podpora OSN.
"Niet dôkazov o tom, že Irak sa podieľa na podpore terorizmu. To, že niektorá vláda vo svete sa nepríjemne správa, ešte nie je dostatočným dôvodom na začatie vojny," napísal Tuomioja v článku vo fínskych novinách Kaleva.
Podľa šéfa fínskej diplomacie je eliminácia irackých zbraní hromadného ničenia predovšetkým úlohou OSN.
Spojené štáty a Veľká Británia však v sobotu konštatovali, že existujú dostatočné dôkazy oprávňujúce na zásah proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi. Predseda britskej vlády Tony Blair je jedným z mála lídrov svetových mocností, ktorí podporujú amerického prezidenta Georgea W. Busha v jeho snahách silou dosiahnuť pád režimu Saddáma Husajna.
V piatok bude s americkým prezidentom irackú otázku vo Washingtone konzultovať taliansky premiér Silvio Berlusconi, informovalo dnes talianske ministerstvo obrany.
Berlusconi, ktorý zastáva aj funkciu ministra zahraničných vecí, často podporuje Busha v oblasti zahraničnej politiky. Taliansky líder opakovane zdôrazňuje, že Bagdad musí povoliť návrat zbrojných inšpektorov na svoje územie.
Taliansky minister obrany Antonio Martino nedávno uviedol, že jeho krajina poskytne svoj vzdušný priestor v prípade Američanmi vedeného útoku na Irak. Dodal však, že Rím pošle do Iraku vojakov, iba ak budú predložené dôkazy o tom, že Husajnov režim vyvíja jadrové zbrane.