Usvedčuje ich prepis komunikácie.
PRAHA, BRATISLAVA. Mali stáť okolo prezidenta, aby dokázali ihneď spacifikovať útočníka. Namiesto toho boli dvaja bodyguardi asi dva až štyri metre od Václava Klausa a pozerali sa naľavo.
Medzi nimi a prezidentom boli ľudia z Klausovho sprievodu, ale aj ľudia z davu, ktorí sa prišli pozrieť na slávnostné otvorenie mosta v Chrastave v Libereckom kraji.
Z pravej ani z ľavej strany Klausa nikto nechránil. Muža, ktorý na Klausa z bezprostrednej blízkosti vystrelil, nezaregistrovali, streľbu nepočuli a na útok ich musel upozorniť najprv prezident a potom médiá. Útočník pokojne odišiel.
Policajný expert Marek Brzybohatý pre Hospodářské noviny hovorí, že je to chyba. Bodyguardi mali hneď zasiahnuť a útočníka zadržať.
Nevideli zbraň Necelé tri mesiace pred prezidentskou kampaňou sa ukazuje, že ochranka nevie chrániť politika v dave.
Zahraničné médiá si z českých bodyguardov robia žarty, priťažuje im aj záznam komunikácie, ktorý odvysielala televízia Nova.
V prepise sa veliteľ zásahu niekoľkokrát pýta, či niekto videl zbraň a jednotliví agenti sa dohadujú, čo sa deje. „Niečo sa určite stalo, sleduj novinárov,“ hovorí podľa prepisu jeden z nich. Inšpekcia neskôr záznam spochybnila.
Útok na hlavu štátu je neprípustný. Český prezident za ním vidí rozoštvávačov, ale niekedy sám vystupuje ako oni, píše Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Ochranu politikov po piatkovom útoku čakajú zmeny. „Navrhujeme doplnenie výcviku policajných bodyguardov, ktorí strážia ústavných činiteľov. Mali by viac trénovať situácie, ktoré môžu v podobných tlačeniciach nastať,“ povedal pre iDNES.cz námestník policajného prezidenta Tomáš Kužel.
I on musel pripustiť, že rozmiestnenie ochrankárov nebolo optimálne.
Airsoftová plastová pištoľ, z ktorej strieľal 26-ročný Pavel Vondrouš, nie je podľa Kužela neškodná.
„Keby útočník zdvihol hlaveň a zamieril vyššie, mohlo dôjsť k vážnemu zraneniu. Tento typ zbrane dokáže prestreliť pohárik, takže oko by určite poškodil,“ povedal v diskusnej relácii televízie Prima.
Útočník Pavel Vondrouš sa dostal až k prezidentovi Václavovi Klausovi a vystrelil. FOTO - TV PRIMA
Dva vyšetrovacie spisy Po útoku na prezidenta Klausa tak vedie polícia dva spisy. Prvý je na strelca, ktorému za výtržníctvo hrozia dva roky väzenia.
Dôkazov je podľa polície dosť, útočník sa navyše k činu priznal, vyšetrovanie by nemalo trvať viac ako niekoľko týždňov.
Česi v médiách
apríl 2011 – Klausovo ukradnuté čilské pero, december 2011 – zomrel exprezident Václav Havel, január 2012 – premiér Nečas odmietol fiškálnu zmluvu, september 2012 – metanolová aféra.
Právnici však nerozumejú, prečo ho vyšetrujú na slobode. „Principiálne je to neprípustné. Mal zostať vo väzbe a mali byť preverené všetky jeho kontakty,“ povedala pre Lidové noviny advokátka Klára Samková, ktorá kandiduje za prezidenta.
Psychológovia hovoria, že strelec nie je psychicky v poriadku a útokom si rieši nejaký vlastný problém.
Druhý spis sa týka postupu ochranky prezidenta, ochrankárov preveruje generálna inšpekcia policajného zboru. Tam môže vyšetrovanie trvať dlhšie.
„Neviem odhadnúť, ako dlho potrvá, ani či na základe dôkazov vypracujeme obžalobu alebo sa prípad odloží,“ povedal pre agentúru Mediafax liberecký štátny zástupca Martin Tvrdík.
Guličky z plastovej pištole, ktoré na prezidenta Klausa vystrelil Vondrouš, v skutočnosti k svojmu cieľu ani nedorazili. Prezident ich zastavil ako Neo z filmu Matrix. Aj takýmto spôsobom zobrazujú šéfa Hradu na internete.
ZDROJ: iDNES.cz/Facebook
Klaus: Útok na mňa svedčí o stave krajiny Útok na prezidenta nebol žiadny žart. Nie je možné debatovať len o zlyhaní ochranky, ale o zlej situácii v spoločnosti, hovorí český prezident VÁCLAV KLAUS.
Hnevali ste sa v prvom momente útoku viac na toho muža, alebo na svojich ochrancov?
„Ja som sa ani v tejto situácii nehneval, to nie je to správne slovo. Keď som videl, že sa mi nič vážne nestalo, prevážil pocit pokračovať v akcii ďalej, ako by sa nič neudialo. Za svoje zranenia a choroby sa skôr hanbím, než by som to dával na obdiv.“
Bolo zranenie bolestivé?
„Nikdy si neberiem prášky proti bolesti. Lekári hovoria, že mám posunutý prah bolesti. Myslel som si, že tam budem mať modriny, až po dvoch hodinách som si vyzliekol sako a uvidel zakrvavenú košeľu. Preto som šiel do Ústrednej vojenskej nemocnice.“
Už ste sa s niečím takým stretli?
„Nestretol. Pištoľ je niečo iné než hádzanie vajíčok, to som zažil asi dvakrát. Tá pištoľ tomu dáva úplne inú rovinu. Ak strely cez sako a košeľu spôsobili krv, tá istá strela do odkrytej časti tela mohla spôsobiť niečo oveľa horšie. To nebol poľutovaniahodný incident, ako nešťastne povedal pán premiér Nečas. To bol prvý raz za sto rokov nášho moderného štátu atentát na prezidenta republiky. Nad tým nie je možné mávnuť rukou. Nie je možné debatu pripísať zlyhaniu ochraniek.“
Považujete útok za politický čin?
„Áno, nebol to žart. Odráža to situáciu v spoločnosti, ktorá dosiahla mimoriadne zlý stav. Rozoštvávačov je dosť a všetci ich poznáme. Nie je asi teraz vhodné, aby som tých hlavných rozoštvávačov v médiách menoval. To by som im zbytočne robil reklamu.“
Vypovedá útok o tom, že sa spoločnosť radikalizuje?
„Spoločnosť sa neradikalizuje, spoločnosť je niekým radikalizovaná. Zdá sa mi, že sa niečo takéto skôr či neskôr muselo stať, bolo to vo vzduchu. Ako sa niektorí škrabáci zahrávajú s mojou osobou, nielen s Václavom Klausom, ale s prezidentom republiky, je v civilizovanom štáte nevídané.“
Ako vidíte útočníka, pána Vondrouša, odpustíte mu, keďže šlo o určitú formu spoločenského protestu?
„Nemôžem prijať váš výrok, že to bola určitá forma spoločenského protestu. To už je istým zmierením sa s vecami tohto typu.“
Uvažovali ste o milosti, ak by ho odsúdili?
„Až bude odsúdený, určite nebudem prezidentom.“
Oceňujete, že šéf vašej ochranky odstúpil?
„Radšej by som videl, keby odstúpili tí, ktorí túto situáciu svojimi výrokmi de facto pripravovali.“
Jakub Pokorný, MF Dnes