Dôstojníci mali pomáhať pri potláčaní povstania. Únoscovia požadujú, aby Jemen prestal podporovať Asadov režim.
BEJRÚT. Islamistická militantná skupina bojujúca proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada zajala piatich dôstojníkov jemenskej armády, ktorých jemenská vláda vyslala na pomoc pri potláčaní sýrskeho povstania.
Skupina to oznámila vo videu, ktoré zverejnila na internetovej stránke YouTube.
Videozáznam Frontu an-Nusrá zachytáva piatich mužov v civilnom odeve, ktorí jemenskú vládu žiadajú, aby prestala podporovať Asadov režim.
Na záberoch sú tiež zachytené ich preukazy totožnosti a fotografie, na ktorých sú vo vojenských uniformách. Pravosť záznamu nemohla byť bezprostredne overená, uviedla agentúra Reuters.
Vracali sa zo štúdií v Aleppe
Jeden zo zadržiavaných mužov vyhlásil, že jemenská vláda jeho a ďalších štyroch kolegov vyslala do Damasku, aby podporili Asadove sily v občianskej vojne v Sýrii.
"Žiadam od jemenskej vlády, aby prerušila všetky logistické a vojenské väzby, pretože režim Bašára Asada je režimom, ktorý zabíja svojich ľudí. To je to, čo sme videli na vlastné oči, keď sme sem prišli," povedal.
Päť jemenských rodín začiatkom septembra oznámilo, že ich synovia zmizli, keď smerovali zo sýrskeho mesta Aleppo do Damasku, uviedla jemenská ľudskoprávna skupina Hood.
Vracali sa domov po tom, ako ukončili štúdium na vojenskej akadémii v Aleppe. Šiesty Jemenčan, povolaním lekár, je nezvestný odvtedy, ako ho 13. augusta zastavili sýrski úradníci na letisku v Damasku, informovali ľudskoprávni aktivisti.
Sýrske vládne sily cez víkend zintenzívnili útoky na povstalcov v Aleppe, ako aj v nepokojných oblastiach v okolí Damasku.
USA chcú napodobiť Irak, tvrdí sýrsky minister
Spojené štáty chcú zosadiť sýrsky režim v Damasku podobným spôsobom, ako sa to stalo v Iraku.
Sýrsky minister zahraničných vecí Valíd al-Muallim v pondelkovom rozhovore poukázal na tvrdenia Washingtonu o údajných obrovských zásobách chemických zbraní, ktorými podľa nehu chcú zavádzať svet podobne, ako keď hovorili o zbraniach hromadného ničenia v Iraku. Tie sa však nikdy nenašli.
Al-Maullim taktiež povedal, že Američania sa nepoučili z Afganistanu a teraz zažívajú na vlastnej koži "jed terorizmu, ktorý podporovali".
Kritikou nešetril ani Katar, Saudskú Arábiu či Turecko, ktoré označil za sponzorov povstalcov proti vláde režimu prezidenta Baššára al-Assada.
"Záležitosť chemických zbraní je výmyslom americkej administratívy. Chemické zbrane v Sýrii, ak aj existujú - zdôrazňujem, ak - tak ako by sme ich mohli použiť proti vlastným ľuďom? To je azda žart. Je to mýtus a výmysel v záujme rozpútania protisýrskej kampane podobnej tej, ako to stalo s Irakom," povedal šéf sýrskeho rezortu diplomacie pre libanonskú televíziu.