TBILISI, PRAHA. Ešte v sobotu burácali v centrách gruzínskych miest Tbilisi a Kutaisi davy ľudí nespokojných s prezidentom Michailom Saakašvilim.
V pondelok sa už v Gruzínsku konajú očakávané parlamentné voľby.
Sobotňajšiu demonštráciu, na ktorú prišlo stotisíc ľudí – na Tbilisi až šokujúci počet – zvolalo vedenie bloku Gruzínsky sen, ktoré vedie známy gruzínsky miliardár Bidzina Ivanišvili.
Volebný úspech by bol signálom začať boj o prezidentské kreslo. A toho sa Saakašvili bojí najviac.
Už nie je Míša
Saakašvili robí všetko preto, aby vládna strana Jednotné národné hnutie (JND) v dnešnom hlasovaní neprepadla.
Sobotňajšia demonštrácia však vypovedá o veľkej nespokojnosti Gruzíncov, ktorí už svojho prezidenta nenazývajú láskavo Míša a neodpúšťajú mu najrôznejšie prechmaty s tým, že je mladý a politike sa práve učí.
Ivanišvili sľubuje občanom vytvoriť z Gruzínska „skutočnú demokratickú krajinu bez násilia a strachu“. „Jeden z mojich sľubov je splnený: dnes tu spolu stojí celé Gruzínsko,“ vyhlásil.
V tom sa však predsa len čiastočne mýlil. Vládne JND prišlo totiž len deň predtým podporiť na štadión Dinamo v Tbilisi najmenej 60-tisíc ľudí.
V sobotu Saakašvili v prístavnom meste Poti označil stranu miliardára Ivanišviliho za nebezpečnú silu, ktorá „chce zničiť všetko, čo bolo vybudované za posledných deväť rokov“.
Voľbám predchádzal rad škandálov, z ktorých najvážnejší sa týka pomerov v gruzínskom väzenstve. Novinári odhalili kruté mučenie väzňov a nezávislá gruzínska televízia zverejnila šokujúce zábery bitky a znásilňovania mladých mužov pracovníkmi väznice.
Pobúrená verejnosť vyšla do ulíc a Saakašvili odvolal zodpovedné osoby vrátane ministerky pre nápravné zariadenia.
Kľúčový spojenec Západu
Zároveň obvinil svojich politických sokov, že celú akciu zinscenovali, aby ho zdiskreditovali.
Za pravdu mu dáva mnoho gruzínskych analytikov, ktorí tvrdia, že aféra značne poškodila vládnu stranu a zásadne zvýšila šance opozície vo voľbách.
Lenže Saakašvili sa stále teší podpore Európy i USA. Za deväť rokov vlády sa mu podarilo dosiahnuť niekoľko úspechov, ale podľa mnohých by už mal už odísť zo scény.
Západ ho vníma ako garanta demokracie v Gruzínsku, ktoré Moskva stále považuje za svoju sféru vplyvu.
Tvrdí, že cieľom Moskvy je vymazať krajinu z mapy. Už teraz Rusi okupujú Abcházsko a Južné Osetsko.