PRAHA, BRATISLAVA. Ak by to bola skutočná zbraň, Česko by už smútilo.
Prezidenta Václava Klausa v piatok zachránilo len to, že 26-ročný Pavel Vondrouš, ktorý sa netají obdivom ku komunistickým ideálom, použil „len“ airsoftovú zbraň, ktorá neohrozovala jeho život.
Telo na telo Otváranie nového mosta v dedine Chrastava napriek tomu vzbudilo pozornosť. Hovorilo sa najmä o zlyhaní prezidentovej ochranky. Osobnú zodpovednosť na seba zobral šéf prezidentskej ochranky Jiří Sklenka.
„Rozhodol som sa rezignovať, aby som predišiel špekuláciám,“ cituje ho iDNES.cz. Odchádza, aj keď zásahu osobne nevelil a v Chrastave ani nebol.
Celý prípad prešetruje ministerstvo vnútra. Má zistiť napríklad to, prečo ochranka na útočníka nijako nereagovala. Ochrankárov tam pritom bolo viac, každý mal presne určené úlohy. Nikto však Klausa nestiahol na zem, ani nezneškodnil útočníka.
„Keď bol Klaus asi meter od nás, začal sa z ľavej strany predierať muž v maskáčoch, my sme boli všetci v sakách. Už na prvý pohľad bol podozrivý,“ popísal situáciu svedok a starosta susednej obce Roman Slezák.
Útočníka od prezidenta odtiahli až okolostojaci ľudia. Stihol sedemkrát vystreliť a potom ušiel v dave. Po útoku dokonca poskytol rozhovor pre televíziu. Až potom ho zatkol policajt v civile.
Útočník putoval do väzby a obvinili ho z výtržníctva, v sobotu sa dostal na slobodu. Prezident išiel na vyšetrenie do nemocnice, žiadne zranenia sa však nenašli.
Komunista na Facebooku Reálne však Česku strata prezidenta nehrozila, aspoň to vyplýva z vyjadrení útočníka.
„Použil som maketu zbrane nie preto, aby som niekoho zranil alebo zabil, ale preto, že tento čin bude mať väčšiu váhu ako paradajky alebo vajíčka,“ napísal Vondrouš na Facebooku.
Útok podľa kolegov plánoval, no nikto mu neveril. Chcel vraj poukázať na zhoršujúci sa život obyčajných ľudí a mafiánske praktiky. V minulosti už bol politicky aktívny, na Facebooku propagoval komunistické myšlienky, krátko bol i v strane.
Tá sa už k nemu nehlási. „Prezentovať svoj nesúhlas plastovou pištoľou je nezodpovedné. Pri reakcii polície mohlo prísť ku skutočnej tragédii,“ reagovala Dana Lysáková, šéfka KSČM v Liberci.
Na prezidentskej ochranke si zgustli aj niektoré zahraničné médiá. Označujú ju za najhoršiu na svete, novozélandský rozhlas dokonca naznačil, že ochrankári možno nereagovali úmyselne.
V každej situácii môže hroziť nebezpečenstvo Moment prekvapenia je niekdy taký silný, že ochrankár nezareaguje správne, hovorí pre SME RADOVAN HORVÁTH, šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
Mali sme aj u nás podobný prípad ako v Česku?
„Nie, za posledných dvadsať rokov neevidujeme prípad, že by sa niekto pokúsil zaútočiť na prezidenta.“
Koľko ľudí tvorí prezidentská ochranka, keď ide medzi ľudí?
„Tieto informácie neposkytujeme. Pred každou situáciou analyzujeme všetky informácie a podľa toho sa rozhodujeme. O presných počtoch nemôžem hovoriť.“
Ako by mali ochrankári reagovať, keď sa k prezidentovi blíži podozrivý človek?
„V teréne je niekedy ťažko posúdiť, kto je podozrivý. Maskáče, ktoré mal oblečené útočník v Česku, môžu niečo naznačiť, ale ani to nie je stopercentná informácia. Ochrankár však nejakým spôsobom zareagovať musí. Zneškodniť útočníka alebo niekedy je lepšie chránenú osobu dostať do bezpečia. Moment prekvapenia však môže byť taký silný, že nezareaguje správne.“
Ako často sa prezident dostáva do rizikových situácií?
„Ťažko povedať, čo je riziková situácia a čo nie. Aj v bežnom živote vás niekedy môžu veci prekvapiť. Z naoko pokojnej situácie sa stane nebezpečná, ochrankár musí každú situáciu chápať ako potenciálne rizikovú. Musí byť permanentne v strehu.“
Matúš Krčmárik
Útočí sa vajíčkami, maketou či topánkou Zlyhaniu sa občas nevyhnú ani ochranky vo svete. K napadnutiu prezidenta prišlo aj na Slovensku.
BRATISLAVA. V čase, keď zúrila dnes už zabudnutá pomlčková vojna, vrcholili národnostné vášne. A na vtedajšieho československého prezidenta Václava Havla zaútočili nacionalisti. Našťastie len vajíčkami. „Vajíčka sú lepšie ako kamene,“ vtipkoval neskôr Havel.
Do smiechu určite nebolo bývalému talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu. Vybité zuby boli následkom útoku suvenírom – išlo o maketu milánskej katedrály.
Obeťou protestného útoku sa stal aj niekdajší americký prezident George W. Bush. Počas tlačovky v Iraku doňho jeden z miestnych reportérov hodil topánku. To sa v arabskom svete považuje za vážnu urážku.
Juraj Čokyna