Praha 7. septembra (TASR) - Účet za povodňové škody sa pomaly napĺňa. Minister financií Bohuslav Sobotka pripúšťa, že by mohol prekročiť magickú hranicu sto miliárd korún. Aj keď presné čísla ešte nepozná, odhaduje, že straty budú vyššie, než po ničivých povodniach pred piatimi rokmi na Morave.
Tretinu škôd zrejme uhradia poisťovne, tretinu by chcel zaplatiť štát. V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok ráta so sumou pätnásť až dvadsať miliárd korún práve na tieto účely. Peniaze chce kabinet získať úpravou daní a z úspor predovšetkým na platoch štátnych zamestnancov. Vláda uvažuje aj o pôžičke od Európskej investičnej banky. Okrem toho využije i peniaze z privatizácie.
Necelá polovica zisku z predaja Českého Telecomu by mala ísť cez Fond národného majetku do fondu dopravy na opravy zničenej infraštruktúry. Prichádzajú i dary zo zahraničia. Európska komisia už vyjadrila znepokojenie nad tým, že česká vláda ešte nerozhodla, kam pôjdu peniaze z prvej povodňovej pomoci, ktoré únia ponúkla v auguste.
Zdĺhavosť pri prijatí pomoci takmer 1,5 miliardy korún z programu ISPA kritizuje i opozícia. Jej zástupca Vladimír Tlustý vyhlásil, že "vláda vie o povodňových problémoch dobre hovoriť, kritizovať a výborne sľubovať, ale konať veľmi nevie. Ani rýchlo, ani efektívne". Podľa neho je smutné, že niekde ležia peniaze a vláda nie je schopná spracovať projekty, kde by peniaze boli využité. Opozícia tvrdí, že pomalý postup vlády vysiela do zahraničia signál o tom, že ČR pomoc až tak nevyhnutne nepotrebuje.
Minister financií Bohuslav Sobotka tvrdí, že termín na odovzdanie projektov kabinet určite stihne a finančná pomoc z EÚ neprepadne. Vláda na svojom nedeľnom zasadaní rozhodne, v akom pomere budú hradené projekty smerom k životnému prostrediu a k rezortu dopravy.
Kraje musia podľa zákona do dnešnej polnoci odovzdať v elektronickej podobe konečné súčty všetkých dát získaných povodňami postihnutých osôb i firiem. Napríklad južné Čechy odhadujú škody spôsobené povodňami na desať miliárd korún, postihnutých bolo vyše 12.000 osôb.
Podľa zákona, ktorý upravuje poskytovanie štátnej pomoci v prípade živelných pohrôm, musia kraje vyčísliť škody do siedmich dní od ukončenia stavu núdze alebo stavu nebezpečenstva a súpis odovzdať ministerstvu financií. Stav núdze bol vyhlásený 31. augusta, v Prahe bol vyhlásený stav nebezpečenstva. Hlavné mesto by nestačilo škody spísať. Stav nebezpečenstva platí ešte v 30 obciach Stredočeského kraja, v severných Čechách v oblasti Děčína a Litoměříc.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) kr np