Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KÁBUL, BRATISLAVA. Na vojská NATO počas víkendu opäť útočili príslušníci afganskej armády. V sobotu zabili amerického vojaka, ktorého meno sa smutne zapíše do štatistík. Vo vyše desaťročie trvajúcom konflikte zomrelo už 2000 amerických vojakov.
Stalo sa to vo východnej časti Afganistanu a išlo o obávaný útok „zvnútra“. Afganský vojak začal strieľať do amerických jednotiek, následná prestrelka medzi Afgancami a Američanmi vyústila do smrti troch afganských, jedného amerického vojaka a jedného civilistu.
Počet takýchto útokov sa neustále zvyšuje. V tomto roku pri nich zahynulo už o sedemnásť vojakov viac ako počas celého minulého roka.
Keďže k útokom afganských vojakov dochádza čoraz častejšie, vedenie americkej armády tento mesiac obmedzilo spoločné akcie oboch strán. „Aby som bol úprimný, útoky ma neuveriteľne hnevajú,“ povedal pre CBS generál John Allen, veliteľ spojeneckých síl v Afganistane.
Pre Spojené štáty ide o najdlhšie trvajúci vojnový konflikt. NATO sa z krajiny plánuje stiahnuť do konca roka 2014. Kľúčovou úlohou však ostáva výcvik afganskej armády a spolupráca s ňou.
Aj pre pokračujúce útoky Afgancov si však viacerí komentátori myslia, že NATO krajinu opustí neskôr.