Blair zdôraznil, že nemá ani najmenšiu predstavu o rozsahu rekonštrukcie irackého zbrojenia.
"Od roku 1998, keď zbrojní inšpektori OSN opustili Irak, Bagdad mohol pokračovať v rozvoji chemických, biologických a prípadne i jadrových zbraní, nemožno preto zostať na mieste a zatvárať nad tým oči," vyhlásil dnes britský premiér počas letu do Washingtonu, kde sa stretne s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
"Hrozba je veľmi reálna," dodal Blair, podľa ktorého by Irak mal informovať o detailoch toho, čo sa stalo za posledné štyri roky. "Akýkoľvek by bol inšpekčný režim, musí byť účinný," podčiarkol Blair.
Predseda londýnskej vlády je jedným z mála lídrov svetových mocností, ktorí podporujú amerického prezidenta v jeho snahách silou dosiahnuť pád režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna. Pochybnosti o prípadnom vojenskom zásahu bez mandátu OSN u oboch týchto politikov prezentujú najmä Francúzsko a Rusko, ktoré presadzujú diplomatické riešenie krízy a návrat zbrojných inšpektorov OSN do Bagdadu.
Podporu Bagdadu dnes v Chartúme vyjadril sudánsky prezident Omar Hasan Bašír, ktorý po stretnutí s irackým ministrom Hamídom Júsúfom Hammádím vyjadril presvedčenie, že "Bagdad zvíťazí nad konšpiráciami a komplotmi, ktorých je terčom".