Približne 17 miliónov ľudí zomiera ročne na ochorenia srdca

Prvýkrát Svetový deň srdca zorganizovala Svetová federácia srdca s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 24. septembra 2000.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

ŽENEVA. Približne 17,3 milióna ľudí zomiera ročne na celom svete na kardiovaskulárne (srdcovocievne) choroby. Tie sa radia medzi hlavné príčiny úmrtnosti na svete.

Preto cieľom Svetového dňa srdca (World Heart Day, WHD), ktorý pripadá od roku 2011 na 29. septembra, je upozorňovať verejnosť na hlavné rizikové faktory vzniku srdcovocievnych chorôb i na spôsob, ako im predchádzať.

Ako ďalej informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej stránke, v roku 2012 pokračuje téma z roku 2011: Jeden svet, jeden človek, jedno srdce. Do roku 2030 sa očakáva, že ročne na srdcovo-cievne choroby zomrie 23 miliónov ľudí - to je viac ako počet obyvateľov Austrálie, zdôraznila WHO.

Prvýkrát Svetový deň srdca zorganizovala Svetová federácia srdca s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá ho sponzoruje, s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu 24. septembra 2000.

Odborníci cez deň srdca informujú verejnosť o možnostiach, ako srdcovocievnym ochoreniam i mozgovým cievnym príhodám predchádzať.

Svetová federácia srdca v spolupráci s WHO a národnými kardiologickými spoločnosťami pripravujú rôzne aktivity zahŕňajúce pochody, vychádzky, kontroly činnosti srdca, prednášky, koncerty, športové turnaje a ďalšie podujatia, uvádza WHO.

Na Slovensku avizovalo aktivity v súvislosti so Svetovým dňom srdca už niekoľko spoločností i nadácia.

Podobne ako v minulosti sú aj v tomto roku zamerané na prevenciu. Napríklad Slovenská nadácia srdca tradične organizovala aktivity, pričom väčšinu z nich koncentrovala do jedného Dňa srdca.

V ten deň mali občania možnosť dať si bezplatne odmerať hodnoty srdca: krvný tlak, cholesterol a ďalšie parametre, napríklad BMI, index tuku či obvod pása.

V roku 1996 UNESCO, WHO a WHF uzatvorili dohodu o spolupráci na rôznych projektoch zameraných na prevenciu chorôb srdca a srdcovocievneho systému. WHO v súčasnosti uznáva WHF ako jedného z hlavných partnerov v oblasti liečby a prevencie kardiovaskulárnych chorôb.

Členom WHF je aj Slovenská kardiologická spoločnosť.

Zdroje: www.who.org; www.world-heart-federation.org; www.tvojesrdce.sk, www.vpl.sk, www.nusch.sk

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Pirát Jack Sparrow sa vrátil. Viete, na čo má slabosť? (kvíz)

Otestujte svoje znalosti z filmu Piráti Karibiku.

Boje medzi milíciami v líbyjskom Tripolise si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych

V rezidenčných štvrtiach sa stretli vojaci z rôznych táborov.

V Taliansku je znovu povolená aplikácia Uberu, taxikári sa búria

Ďalšie služby Uberu v krajine, Uber Pop a Uber X, sú stále zakázané.

Rakúska štátna tajomníčka: Ak teraz útočia na webe, zajtra zaútočia v uliciach

Rakúska vláda pripravuje zákony o nenávistných prejavoch. Štátna tajomíčka Muna Duzdarová pre SME vysvetľuje, prečo je to dôležité.