Približne 17 miliónov ľudí zomiera ročne na ochorenia srdca

Prvýkrát Svetový deň srdca zorganizovala Svetová federácia srdca s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 24. septembra 2000.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

ŽENEVA. Približne 17,3 milióna ľudí zomiera ročne na celom svete na kardiovaskulárne (srdcovocievne) choroby. Tie sa radia medzi hlavné príčiny úmrtnosti na svete.

Preto cieľom Svetového dňa srdca (World Heart Day, WHD), ktorý pripadá od roku 2011 na 29. septembra, je upozorňovať verejnosť na hlavné rizikové faktory vzniku srdcovocievnych chorôb i na spôsob, ako im predchádzať.

Ako ďalej informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej stránke, v roku 2012 pokračuje téma z roku 2011: Jeden svet, jeden človek, jedno srdce. Do roku 2030 sa očakáva, že ročne na srdcovo-cievne choroby zomrie 23 miliónov ľudí - to je viac ako počet obyvateľov Austrálie, zdôraznila WHO.

Prvýkrát Svetový deň srdca zorganizovala Svetová federácia srdca s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá ho sponzoruje, s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu 24. septembra 2000.

Odborníci cez deň srdca informujú verejnosť o možnostiach, ako srdcovocievnym ochoreniam i mozgovým cievnym príhodám predchádzať.

Svetová federácia srdca v spolupráci s WHO a národnými kardiologickými spoločnosťami pripravujú rôzne aktivity zahŕňajúce pochody, vychádzky, kontroly činnosti srdca, prednášky, koncerty, športové turnaje a ďalšie podujatia, uvádza WHO.

Na Slovensku avizovalo aktivity v súvislosti so Svetovým dňom srdca už niekoľko spoločností i nadácia.

Podobne ako v minulosti sú aj v tomto roku zamerané na prevenciu. Napríklad Slovenská nadácia srdca tradične organizovala aktivity, pričom väčšinu z nich koncentrovala do jedného Dňa srdca.

V ten deň mali občania možnosť dať si bezplatne odmerať hodnoty srdca: krvný tlak, cholesterol a ďalšie parametre, napríklad BMI, index tuku či obvod pása.

V roku 1996 UNESCO, WHO a WHF uzatvorili dohodu o spolupráci na rôznych projektoch zameraných na prevenciu chorôb srdca a srdcovocievneho systému. WHO v súčasnosti uznáva WHF ako jedného z hlavných partnerov v oblasti liečby a prevencie kardiovaskulárnych chorôb.

Členom WHF je aj Slovenská kardiologická spoločnosť.

Zdroje: www.who.org; www.world-heart-federation.org; www.tvojesrdce.sk, www.vpl.sk, www.nusch.sk

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Svet

S kým bude Merkelová vládnuť? Všetky možnosti sú ťažké

Nemci by si mohli opäť zopakovať širokú koalíciu. Stále je však možné, že krajina bude mať aj menšinovú vládu.

Svet

Trump nemá morálne právo súdiť nás, vyhlásil kubánsky minister

Bruno Rodríguez Parilla kritizoval Trumpa aj za ustupovanie od reforiem Baracka Obamu.

Svet

V Nemecku vyvrcholila predvolebná kampaň najsilnejších strán

Angela Merkelová a Horst Seehofer zabudli na spory, Martin Schulz kritizoval kancelárku.

Svet

V Portoriku zlyháva po hurikáne Maria priehrada Guajataca, ľudí evakuujú

Priehrada Guajataca na severozápade karibskej krajiny prestáva fungovať.