Z bojov v Afganistane sa nedávno vrátila druhá rotácia vojakov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, ktorých nahradili ich kolegovia. Počas svojho nasadenia nielen cvičili miestnych policajtov, ale zúčastnili sa aj zneškodňovania samovražedných atentátnikov.
AFGANISTAN. Útok bol precízne naplánovaný. Auto plne naložené výbušninami si to nasmerovalo na najslabšie miesto v kamennom plote vojenskej základne. Po explózii auta, ktoré šoféroval jeden zo samovražedných atentátnikov, sa vytvorila diera v plote, a tým pádom miesto, ako vojsť do objektu.
Nasledoval pozemný útok a štyria atentátnici s výbušninami okolo tela sa dostali medzi budovy. Výbuch, ktorý nasledoval, zničil najbližšie stojace domy a oheň podpálil stany.
Obete na strane koaličných síl si našťastie nevyžiadal, niekoľko vojakov sa zranilo len ľahko. Ako prví zasahovali pri obrane kempu českí vojaci. Po zneškodnení atentátnikov však útok pokračoval vzdialenou streľbou z neďalekej osady. Ďalšej prestrelke zabránili skorý prílet bojových vrtuľníkov.
Slovenský SOF tím (Special Operation Forces - Sily pre špeciálne operácie) spolu s americkým partnerom najprv nasadili ako súčasť QRF jednotky (Quick Reaction Force – jednotka rýchlej reakcie) na mieste vniknutia útočníkov.
Neskôr Slováci zaisťovali možné dôkazy a prehľadávali okolie domov, z ktorých na kemp strieľali. Za svoje nasadenie si vyslúžili aj pochvalu od veliteľa kempu.
Pravidelné streľby
Od marca 2012 pôsobila v Afganistane druhá rotácia príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, ktorí sa len pred pár hodinami z misie vrátili.
Všetkých 21 mužov sa v centrálnej a východnej časti Afganistanu podieľalo na výcviku, príprave a budovaní miestnej špeciálnej policajnej jednotky PRC - Police Response Company, ktorá vznikla v máji 2011. Slováci nad ňou prevzali kontrolu od českých kolegov z Prostějova.
Dôležitou odbornou zručnosťou pre prácu v takejto špeciálnej policajnej jednotke je zber a zaisťovanie dôkazov na mieste činu.
Získavajú sa z dokumentov, telefónov, počítačov, dopravných prostriedkov, ale aj od ľudí. Tento kurz s názvom SSE-TEO, teda Sensitive Site Exploitation – Tactical Site Exploitation viedli dvaja slovenskí inštruktori - odborníci v tejto oblasti.
K výcviku afganských policajtov patria aj pravidelné streľby. Medzi policajtmi sú obľúbené, navyše slovenskí inštruktori im vždy vedeli pripraviť zaujímavé cvičenia.
Afganskí policajti dostali samopaly AK 47 ruskej výroby. Keď im však prišla zásielka nových, už čínskych, ani jeden ich nechcel. Dôvodom bol zrejme fakt, že originál je originál.
Výcvik afganských policajtov
Výcvik PRC jednotky sa delí podľa úrovne vzdelania a schopností jej príslušníkov. Momentálne sa v základnom kurze pripravuje desať afganských policajtov. Výcvik trvá štyri týždne a po jeho absolvovaní dostáva každý policajt 50 amerických dolárov mesačne. Aj to je stimul pre vstup nových členov do tejto jednotky.
Základným výcvikom sa však proces vzdelávania nekončí. Ďalší stupeň na dosiahnutie úplnej odbornej spôsobilosti je rozšírený na osem týždňov. Až po úspešnom absolvovaní oboch kurzov je člen PRC jednotky schopný plniť každodenné povinnosti. A po úspešnom absolvovaní tohto výcviku získa jednorázovo 200 dolárov.
Pravidlá sú prísne a kandidát v kurze nesmie vynechať ani deň. Každého, kto vymešká, vylúčia a musí čakať na najbližší voľný termín. Nepomáhajú žiadne reklamácie, ani komplikované výhovorky.
Všetci policajti okrem technického výcviku majú aj hodiny čítania, písania, matematiky, dostávajú základy afganského práva, ktoré im denne prednášajú starší inštruktori v jednotke. Niekedy dokonca veliteľ PRC jednotky, ktorý má skúsenosti ešte z vojny proti sovietskym vojskám.
Vrtuľníkový výcvik aj nastražená nálož
Minulý mesiac sa slovenskému SOF tímu s pomocou americkej strany podarilo pripraviť vrtuľníkový výcvik pre členov PRC. Dôležitý bol najmä preto, aby mohla jednotka vykonávať operácie aj vo vzdialenejších a menej dostupných oblastiach provincie.
Štyridsať členov jednotky sa počas obrovských horúčav oboznámilo s vrtuľníkmi typu UH 60 Blackhawk a CH 47 Chinook.
Slovenský tím cvičil členov PRC aj počas posvätného pôstneho mesiaca ramadán, čomu prispôsobil aj čas výcviku. Začínali o šiestej ráno a s výcvikom končili o desiatej doobeda.
K ďalším úlohám, ktoré slovenský SOF tím na území Afganistanu plní je mentorovanie a dozor domácej PRC jednotky priamo v teréne počas operácií, ktoré sem pomáhajú priniesť mier.
Ide o spoločné pešie patroly, zatýkanie podozrivých osôb v rôznych častiach provincie, budovanie kontrolného bodu pre vozidlá, prehliadka podozrivých áut.
Počas polročnej misie sa tak zúčastnili vo viac ako 170 konvojoch v rámci provincie, piatich peších patrol a šiestich priamych akcií proti organizovanému zločinu či povstalcom.
Slovenskému tímu sa s pomocou miestnych obyvateľov počas poslednej zatýkacej operácie podarilo včas odhaliť nástražný výbušný systém a pri zariadení chytili aj vinníka.
Odovzdali ho afganským bezpečnostným zložkám. Až neskôr sa ukázalo, že nálož obsahovala 15 kilogramov výbušniny.