BEJRÚT. Boje medzi sýrskymi povstalcami a armádou lojálnou prezidentovi Baššárovi al-Asadovi si v stredu vyžiadali až 305 obetí.
Ide pritom o vôbec najvyšší počet mŕtvych za jeden deň od začiatku 18 mesiacov trvajúceho povstania, ktoré sa začalo ešte v marci 2011. Informovala o tom opozičná Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv so sídlom v Londýne.
"A to počítame len počet identifikovaných obetí," povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru AFP šéf organizácie Rámí Abd ar-Rahman. Ak by sa spočítali aj zvyšní mŕtvi, počet obetí by bol podľa neho "oveľa vyšší".
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vo štvrtok varoval, že počet sýrskych utečencov v susedných krajinách by sa mohol ku koncu roka zvýšiť zo súčasných 300 000 na 700-tisíc.
"Dochádza nám čas," povedal v tejto súvislosti novinárom v Ženeve hlavný koordinátor UNHCR pre sýrskych utečencov Panos Moumtzsis. Keďže humanitárnym agentúram ubúdajú prostriedky, vyzval na pomoc vo výške 487,9 milióna dolárov (379,2 milióna eur), ktorá je potrebná na udržanie humanitárnych operácií do konca roka.
V súčasnosti sú k dispozícii prostriedky v celkovej sume 141,5 miliónov dolárov, ktoré však pokryjú len 29 percent celkovej potreby, povedal Moumtzsis. Zároveň zdôraznil urgentnosť apelu vzhľadom na prudký nárast počtu Sýrčanov utekajúcich pred vojnovým konfliktom zo svojej krajiny.
V marci UNHCR registroval 41 500 sýrskych utečencov a odhadoval, že do konca roka ich počet vzrastie na 100-tisíc. Toto číslo bolo však prekročené už v júli.
Blížiaca sa zima pritom robí štvrtkovú výzvu ešte dôležitejšou, keďže sa utečenecké tábory na chladné zimné mesiace potrebujú pripraviť zabezpečením zimných stanov, oblečenia, prikrývok a ohrievačov.