Bývalý nemecký kancelár sa v Reichstagu ukázal po desiatich rokoch. Z politiky odchádzal ako Don Kohleone, teraz by sa zase rád stal záchrancom Európy.
BERLÍN, BRATISLAVA. Neobjavil sa po boku kancelárky, pretože jej odpustil, ako ho kritizovala za čierne kontá a nelegálne financovanie strany v roku 1999.
A ona sa s najdlhšie vládnucim nemeckým kancelárom na verejnosti neukázala preto, že zabudla, ako ju minulý rok ohováral pred priateľmi, že ničí „jeho Európu“.
Kancelárka Angela Merkelová a exkancelár Helmut Kohl zabudli na verejnosti na to, čo ich rozdeľuje, pretože sa navzájom potrebujú.
Návrat na vozíku
Helmut Kohl sa včera do Reichstagu vrátil po desiatich rokoch. Po afére s nelegálnym financovaním strany odišiel v roku 2002 z politiky ako Don Kohleone, ktorý nikdy neprezradil sponzorov strany.
Od pádu v roku 2008 je stále na vozíku, hovorí len sťažka a na verejnosti sa neukazuje často. Včera to urobil, pretože chce, aby sa naňho spomínalo inak než na politika, ktorý v strane zaviedol nelegálny systém financovania.
Na vozíku, v sprievode svojej druhej manželky Maike, prišiel na pol hodiny do miestnosti frakcie CDU/CSU v Reichstagu, aby si s ňou pripomenul slávny dátum 1. októbra 1982, keď sa na rekordných 16 rokov stal kancelárom. Poslanci ho privítali dlhotrvajúcim potleskom.
Prišla i kancelárka Angela Merkelová, aby mu spolu s ostatnými zatlieskala za to, čo pre stranu urobil. Už to nie je „Kohlovo dievčatko“ z východného Nemecka, ktoré jeho mentor dosadil do nemeckej vlády.
Dnes je to populárna kancelárka, ktorá by mohla vyhrať i budúcoročné tretie voľby a začať sa doťahovať na rekord svojho mentora. Dnes je populárnejšia než Kohl.
Zmierenie sa oplatí
I tak sa jej oplatí ukázať sa s bývalým kancelárom, ktorého si väčšina Nemcov pamätá ako zjednotiteľa Nemecka a Európy.
„Zmierenie s Kohlom má dôležitú symbolickú hodnotu, stále má široký rešpekt za svoj postoj k Európe,“ povedal pre Reuters Klaus-Peter Schoeppner, riaditeľ inštitútu Emnid.
Merkelová potrebuje Kohlovo nadšenie pre Európu v čase, keď by dve tretiny Nemcov radšej platili markou a 49 percent si vie život predstaviť bez Európskej únie.
Kohl má kancelárke pomôcť s Nemcami, ale aj s niektorými poslancami z CDU a CSU, ktorí odmietajú hlasovať za záchranu eura, ako ju v Európe presadzuje kancelárka Merkelová. V najbližších dňoch sa majú na verejnosti spolu ukázať opäť.
Z tých, čo si osobne pamätajú slávnu éru Helmuta Kohla, dnes v parlamente veľa nesedí. Skôr vedia o tom, čo si legenda nemeckej politiky užila za posledných desať rokov.
Ukázal silu vôle
Pád po odhalení ilegálneho financovania strany, samovraždu prvej manželky Hannelore, vážne zranenie po páde, ale aj druhú svadbu s dlhoročnou priateľkou. I v ťažkých časoch Kohl však ukázal, čo z neho robilo osobnosť.
„Pri bližšom skúmaní tejto ničivej choroby môžete znovu rozpoznať jeho dominantné rysy – obrovskú silu vôle,“ napísal renomovaný historik Hans-Peter Schwarz v prvej politickej biografii o Kohlovi, ktorá nedávno vyšla v Nemecku.
„Kto ho občas navštevuje, registruje s úžasom, ako pri svojej železnej disciplíne pri jazykovej terapii stále zlepšuje svoje rečové schopnosti,“ píše Schwarz.
Kohlova železná vôľa je zrejme to, čo teraz potrebuje Merkelová pri záchrane eura rok pred nemeckými voľbami. A Kohl by rád opäť zjednotil Európu.