NEW YORK. Americký prezident Barack Obama vystúpil v utorok s posledným veľkým zahranično-politickým prejavom pred novembrovými prezidentskými voľbami, v ktorých bude obhajovať post šéfa Bieleho domu.
Obama vo svojom prejave pred plénom Valného zhromaždenia OSN v New Yorku kládol dôraz na situáciu v Sýrii a na sporný jadrový program Iránu.
Držiteľ Nobelovej ceny mieru vyjadril názor, že situáciu okolo neho je možné riešiť diplomatickou cestou a predísť tak potenciálnemu útoku Izraela na islamskú republiku, ktorej, ako povedal, "nikdy nedovolí vyvinúť atómovú bombu".
"Irán s jadrovými zbraňami nie je zvládnuteľnou výzvou. Ohrozená by totiž bola existencia Izraela, bezpečnosť krajín Perzského zálivu a stabilita svetovej ekonomiky. USA musia urobiť všetko, čo treba, aby zabránili Iránu získať jadrovú zbraň," povedal Obama.
Zároveň tiež verejne odmietol stanovovanie podmienok a ultimát zo strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na útok proti Teheránu.
Obama vo svojom prejave venoval priestor aj takzvanej arabskej jari a vyjadril nádej, že jej výsledkom bude demokracia a vyššia kvalita života ľudí na Blízkom východe.
Rodák z Honolulu zároveň odsúdil zabitie amerického veľvyslanca v Líbyi i protiislamský film Nevinnosť moslimov.
Vyzval na nové sankcie proti sýrskej vláde
NEW YORK. Americký prezident Barack Obama vyzval na nové "sankcie a dôsledky" za zverstvá páchané v Sýrii a povedal, že vláda prezidenta Bašára Asada sa musí skončiť.
"Budúcnosť nesmie patriť diktátorovi, ktorý masakruje vlastných ľudí," povedal Obama v prejave na Valnom zhromaždení OSN.
"Pokiaľ je dnes na svete prípad, ktorý volá po proteste, je to režim, ktorý mučí deti a strieľa rakety na obytné domy," dodal.
Zároveň zdôraznil, že tento režim musí skončiť, aby sa mohlo skončiť aj utrpenie Sýrčanov.
Obama tiež varoval, že medzinárodné spoločenstvo musí konať, aby sa 18-mesačný konflikt neprerástol do "cyklu náboženských násilností".
Spojené štáty podľa neho chcú Sýriu, ktorá je jednotná, kde sa deti nemusia báť vlastnej vlády a kde všetci Sýrčania majú slovo, či už sunniti, alaviti, Kurdi alebo kresťania.
"To je cieľ, pre ktorý pracujeme, so sankciami a dôsledkami pre tých, čo prenasledujú, a pomocou a podporou pre tých, čo pracujú pre spoločné dobro," povedal Obama.