JERUZALEM. Sýrske vládne jednotky vystrelili v utorok niekoľko mínometných granátov namierených na vzbúrencov - tie však zasiahli Izraelom kontrolované Golanské výšiny.
Terčom boli povstalci v sýrskych dedinách nachádzajúcich sa v blízkosti hraníc s Golanskými výšinami, nie štát Izrael, tlmočila slová predstaviteľa izraelskej armády agentúra AP.
Útoky boli súčasťou pretrvávajúcich tvrdých bojov v Sýrii. Pri paľbe nikto neutrpel zranenia.
Útočili druhýkrát
Sýrske mínometné granáty zasiahli pohraničnú oblasť druhýkrát od začiatku 18 mesiacov trvajúceho sýrskeho povstania. V júli dopadli približne jeden kilometer od golanských hraníc.
Znepokojenie vtedy vyvolal aj vstup 500 sýrskych vojakov a 50 armádnych vozidiel do demilitarizovanej zóny Golanských výšin. Izrael sa následne obrátil na Organizáciu Spojených národov so sťažnosťou.
Židovský štát anektoval Golanské výšiny od Sýrie v roku 1967. Na konfliktnú zónu medzi Izraelom a Sýriou od roku 1974 dohliada mierová pozorovateľská misia OSN (UNDOF).
Vzbúrenci odpálili bomby v škole
V budove školy v sýrskom hlavnom meste Damask, ktorú využívali provládne sily, vybuchla v utorok bomba, ktorú umiestnili sýrski vzbúrenci..
Pri dvoch výbuchoch explodovalo sedem nástražných systémov. Budovu školy, na ktorú bol útok namierený, využívali bezpečnostní predstavitelia a provládne milície na pravidelné porady, ktoré sa konali každý týždeň.
Informoval o tom vodca jednej zo vzbúreneckých skupín, ktoré sa pridali k povstaniu proti prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Obyvatelia oblasti uvádzajú, že dym z trosiek bol viditeľný v oblasti juhovýchodného Damasku, píše agentúra Reuters.
Vzbúrenci očakávali veľké straty na životoch, ale správy o tom neboli bezprostredne potvrdené.
Deti sú pre konflikt ťažko traumatizované
Medzinárodná organizácia na ochranu detí Save the Children v utorok varovala, že deti v Sýrii sú ťažko traumatizované po tom, čo sú každodennými svedkami zabíjania, mučenia a ďalších zverstiev počas krvavého konfliktu v ich krajine.
Organizácia uviedla, že pozbierala "šokujúce svedectvá" odhaľujúce, že "deti boli terčmi brutálnych útokov, videli smrť svojich rodičov, súrodencov a ďalších detí a boli svedkami mučenia a tiež ho zažili".
Podľa jej údajov sú deti v Sýrii vystavené "strašným činom násilia". Save the Children upozorňuje, že tieto deti potrebujú špeciálnu starostlivosť, ktorá by im pomohla zotaviť sa zo šokujúcich zážitkov.
"Ich svedectvá by mali byť tiež zdokumentované, aby tí, ktorí tieto násilné činy páchajú, sa za ne museli zodpovedať," povedala šéfka organizácie Jasmine Whitbreadová.
Pracovníkov Save the Children Sýria na svoje územie odmietla vpustiť, výpovede detí, čo ušli z krajiny, sa však kryjú so zločinmi zaznamenanými zo strany OSN a ďalších ľudskoprávnych skupín.
Save the Children poskytuje psychologickú pomoc tisíckam detí, ktorým sa podarilo nájsť útočisko v susedných krajinách. Zároveň vyzýva OSN, aby ešte lepšie dokumentovala porušovanie práv detí v Sýrii.
Vojenský konflikt, ktorý sa začal v marci 2011, si tam už podľa aktivistov vyžiadal najmenej 29 000 obetí medzi nimi viac než dvetisíc detí.
Sýrčania v utečeneckom tábore protestovali proti životným podmienkam
Dvadsaťšesť jordánskych policajtov utrpelo dnes zranenia pri zrážkach so sýrskymi utečencami, nespokojnými s tvrdými životnými podmienkami v utečeneckom stanovom tábore Zaatarí v púšti v Jordánsku.
Približne 150 Sýrčanov hádzalo kamene na príslušníkov jordánskych bezpečnostných síl, uviedla agentúra AP.
Utečenci podpálili jeden stan, napadli pracovisko jordánskej charitatívnej organizácie, zodpovednej za tábor, a tiež marockú poľnú nemocnicu.
Do protestu sa zapojilo zhruba 1000 obyvateľov tábora. Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn.
Nespokojní Sýrčania požadovali zlepšenie životných podmienok, lepšiu stravu a vyučovanie pre deti. V tábore neďaleko sýrskej hranice žije približne 32.000 sýrskych utečencov.