Pred rokom toho bola plná Amerika. Začalo sa to protestom v centre newyorského Manhattanu, ktorý sa zmenil v prvý okupačný pobyt. Myšlienka hnutia „Okupujte...“ sa začala šíriť Amerikou a svetom.
Od okupujte Honolulu, ku ktorému by sa asi rád pridal každý, až po okupujte tundru, predstavujúcu osamelú ženu so svorkou psov uprostred Aljašky.
Kolónie sa delili spravodlivejšie
Minulý týždeň uplynul od zrodu toho hnutia rok. Výročný protest pri Wall Street bol už iba odleskom minuloročnej sily.
Zostalo to chytľavé heslo: „My sme 99 %.“ Heslo upozorňujúce na rastúci nepomer v prerozdeľovaní ziskov v americkej spoločnosti. Na rozdiel od iných hesiel hnutia je toto založené na vedecky dokázanej pravde.
A možno symbolicky skoro na deň výročia vyšla aj nová vedecká štúdia, dokazujúca, že dokonca aj pôvodných 13 amerických kolónií rozdeľovalo svoje zisky spravodlivejšie než ich dnešní potomkovia.
Navzdory tomu, že vtedy vo väčšine z nich rozkvitalo otroctvo.
Podľa štúdie vedcov z Harvardovej a Kalifornskej univerzity jedno percento najbohatších zarábalo sedem percent celkových príjmov.
Amerika bola chudobná
Potom prišla priemyselná revolúcia, na ktorej zarobili viac továrnici ako robotníci a podiel najbohatších vzrástol na 10 percent. Dnes najbohatšie jedno percento zarába pätinu všetkých príjmov.
Je to prirodzený vývoj. Amerika pred Spojenými štátmi bola chudobná a v tom boli vtedajší kolonizátori na jednej lodi. Každý vývojový stupeň od farmárčenia dal zarobiť úzkej skupine.
I preto rozdeľujú svoje zisky rovnomernejšie než Amerika napríklad Rusko alebo India.