Washington 14. júna (TASR) - Spojené štáty by mali prestať čakať na to, že Európa urovná krízy na Balkáne a namiesto toho by zaujať vedúcu pozíciu v snahách zameraných na to, aby sa problémy - ako momentálne v Macedónsku - vymkli spod kontroly. Vo Washingtone to v stredu vyhlásili poprední členovia amerického Senátu.
"Obávam sa, že naberáme ošúchanú tendenciu robiť príliš málo, kým nie je príliš neskoro," vyhlásil nový predseda senátneho Výboru pre zahraničné vzťahy Joseph Biden. Senátor pripomenul, že USA na kroky Európy čakali aj vo všetkých predchádzajúcich balkánskych krízach, ktoré prerástli do veľkých konfliktov. "V roku 1991 to bolo Chorvátsko. V roku 1992 Bosna. V roku 1998 to bolo Kosovo a teraz, v roku 2001, to je Macedónsko," vyhlásil Biden a varoval, že v hre je príliš veľa na to, aby si USA zvolili druhoradú rolu. "Či sa vám to páči, alebo nie, len USA majú medzi všetkými etnickými skupinami potrebnú vojenskú a politickú kredibilitu na to, aby úspešne zvládli a vyriešili krízy na Balkáne," povedal senátor.
V rovnakom zmysle sa vyjadril aj senátor Richard Lugar.
Myšlienky na väčšiu angažovanosť podporil aj penzionovaný generál Wesley Clark, ktorý počas kosovskéj vojny pred dvoma rokmi viedol nálety NATO proti Juhoslávii. "Ak sa v takýchto situáciách rýchlo nepodnikne rozhodná akcia, stanú sa neovládateľnými," povedal generál.
Bývalý predstaviteľ amerického ministerstva obrany Richard Perle pred senátormi vyhlásil, že "odklad, aj keď len o niekoľko dní, alebo týždňov, môže mať katastrofálne následky".
Clark dodal, že určenie správneho času na intervenciu je zložité a priznal, že v marci - krátko po prepuknutí nepokojov v Macedónsku - nesúhlasil s vyslaním jednotiek NATO do tejto balkánskej krajiny.