PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky socialistický prezident Francois Hollande láme rekordy popularity. No opačným smerom.
Potom, čo sa stal najnepopulárnejším šéfom krajiny v histórii po sto dňoch vlády, sa teraz prepadol v rebríčku popularity za mesiac o jedenásť percentuálnych bodov.
Francúzom sa podľa analytikov zdá, že rekordnú nezamestnanosť a ekonomickú krízu rieši pomaly a neefektívne.
Zvykli si na rýchle tempo
Väčší prepad než on zažil podľa agentúry Ifop, ktorá robila posledný prieskum verejnej mienky, len Charles de Gaulle v roku 1962 po vojne v Alžírsku, a Jacques Chirac v roku 2005 po neúspechu referenda o európskej ústave.
Hollande (58) na rozdiel od nich veľmi nesklamal voličov – v úrade je len štyri mesiace. Už na začiatku ho volili bez nadšenia hlavne preto, aby potrestali jeho pravicového predchodcu Nicolasa Sarkozyho.
Prieskumy
- Hollandova podpora klesla v septembri podľa prieskumu Ifop o 11 bodov na 43 percent.
- 43 percent voličov pravice si podľa prieskumu LH2 myslí, že Sarkozy má v rámci pravice najväčšie šance vyhrať voľby v roku 2017.
Najhoršie ho hodnotia voliči pravice pre plán zaviesť milionársku daň či volebné právo pre cudzincov. Spokojných s ním je len deväť percent z nich.
Hollande sa bráni, že jeho výsledky treba posudzovať dlhodobo, a nie podľa prieskumov popularity. „Na začiatku majú ľudia vyššie očakávania, no to, čo zaváži, je koniec mandátu,“ hovorí.
Ľavica sa tiež sťažuje, že Sarkozy, ktorého kritizovali za aroganciu a impulzívnosť, privykol Francúzov na prirýchle tempo zmien.
Sarkozy (57) zatiaľ nemusí nič robiť a preferencie mu rastú. Najviac pravicových voličov (43 percent) si podľa prieskumu agentúry LH2 myslí, že má najväčšiu šancu vyhrať strane voľby v roku 2017.
Jeho nádejní nástupcovia na čele strany sa bijú o jeho priazeň. Jeden z nich hovorí, že by sa stiahol, ak by sa Sarkozy vrátil, a druhý, že „si nevie predstaviť viesť stranu bez jeho podpory“.
Sarkozy sa učí po anglicky
Sarkozy si však po 30 rokoch užíva život v ústraní s manželkou speváčkou Carlou Bruniovou a malou dcérou.
Nechal si narásť bradu a pracuje podľa denníka Le Monde na svojej povestne slabej angličtine – trikrát týždenne. Budúci mesiac ho totiž čaká premiéra na medzinárodnej konferencii ako exštátnika. Do New Yorku ho pozvala veľká banka.
Sarkozy sa netajil tým, že ak v máji prehrá prezidentský súboj, opustí politiku a „bude zarábať peniaze“. Chce sa vrátiť k právnickej praxi a podobne ako jeho rovesníci v zahraničí, britský expremiér Tony Blair či španielsky expremiér José Maria Aznar, chodiť prednášať na medzinárodné konferencie.
Potešila by ho ešte úloha v zahraničnej diplomacii. Hrdí sa, že ako prezident dohodol mier medzi Gruzínskom a Ruskom a mandát pre vojnu v Líbyi. V prípade Sýrie nedávno obvinil vládu z nečinnosti.
Do politiky sa zatiaľ nehrnie. No do roku 2017 je ďaleko a hoci Bruniová opisuje politický život, ktorý opustili, ako „peklo“, jeho kolegovia ho môžu dovtedy presvedčiť, že väčšie peklo je to bez neho.