Agentúrne spravodajstvo sme nahradili a doplnili autorským článkom denníka SME.
MINSK, PRAHA. „Počas tejto volebnej kampane nebolo čo kritizovať,“ zhodnotil v nedeľu spokojne priebeh bieloruských parlamentných volieb prezident Alexander Lukašenko.
„Ak aj tentoraz bude niekto pochybovať o voľbe bieloruského národa, tak už neviem, ako tie voľby urobiť...“ vyhlásil nešťastne. Dodal, že "tam, kde sú voľby nudné, svedčí to o spokojnosti ľudí".
Voličov lákali nákupy
Bieloruská opozícia spokojná nebola. Napriek tomu, že vyzvala občanov na bojkot hlasovania, k urnám podľa oficiálnych údajov prišlo do zatvorenia volebných miestností 65 percent občanov. Voľby boli pre nadpolovičnú účasť už po obede vyhlásené za platné.
Vojakov prišlo sto percent, ale aj bežné okrsky lákali voličov. Už len preto, že boli tradične otvorené kiosky s rôznym tovarom, ktorý bol len v deň volieb oslobodený od dane, a preto bol veľmi lacný. Mnohí voliči preto spojili občiansku povinnosť s nákupom.
Opozícia tak márne presviedčala, že voľby sú fraškou. Zjednotená občianska strana a Bieloruský národný front týždeň pred hlasovaním odvolali svojich už zaregistrovaných kandidátov preto, že neboli na slobodu prepustení všetci politickí väzni a opoziční aktivisti sa nedostali do volebných komisií.
Dve najväčšie opozičné strany naliehali na ľudí, aby radšej išli na ryby alebo na huby namiesto toho, aby sa zúčastnili volebného podvodu, ktorého výsledkom má byť parlament tvorený Lukašenkovymi pritakávačmi.
Jedna zo strán zverejnila na stránke YouTube video, v ktorom aktivisti hrajú šach, zbierajú huby a čítajú knihy v parku. Poukazujú tak na alternatívy k účasti na voľbách. "Šach je férová hra, čo, žiaľ, zatiaľ nie je prípad bieloruských volieb," hovorí jeden z nich.
Pustili pozorovateľov
Lukašenko sa tentoraz snažil vyhnúť obvineniam z nedemokratického hlasovania a umožnil veľkému počtu zahraničných pozorovateľov proces sledovať.
Západní pozorovatelia od roku 1994 nehodnotili žiadne voľby v Bielorusku ako slobodné a spravodlivé.
Často opozíciou kritizovaná predsedníčka ústrednej volebnej komisie Lidia Jermošinová zdôraznila, že pozorovatelia z OBSE sú dokonca i na okrskoch vo vojenských objektoch.
Nezávislí pozorovatelia i zahraniční experti však vidia najväčší priestor na manipuláciu výsledkov v predčasnom hlasovaní. Zákon totiž umožňuje, aby prakticky každý, kto vyhlási, že nemá v deň volieb čas, hlasoval počas týždňa predchádzajúceho voľbám. Túto možnosť využilo viac ako dvadsať percent voličov.
Aj preto v nedeľu päť najväčších opozičných strán označilo voľby za neplatné a údaje o vysokej účasti za zavádzajúce. Nič to zrejme nezmení na zvolení 110 poslancov.
Poslanci sú štatisti
Ich úloha je však viac než symbolická. Od roku 1994, keď nastúpil k moci Lukašenko, ktorého označujú za posledného diktátora v Európe, vplyv parlamentu upadá.
Svedčí o tom i fakt, že za posledné štyri roky poslanci prijali 400 zákonov, ale sami prišli len s tromi návrhmi. Všetky ostatné boli z dielne Lukašenka či jeho ministrov. Podľa sociológov navyše 90 percent voličov vôbec nepozná svojho poslanca.
Únia s trestom vyčkáva
Európa zváži sprísnenie sankcií voči Bielorusku v októbri. Čaká, či budú po voľbách represie.
BRUSEL, BRATISLAVA. Vzťahy bieloruského lídra a Európskej únie sú na bode mrazu od roku 2010, keď sa po prezidentských voľbách masovo protestovalo a zatýkalo.
Teraz Únia čaká, či sa represie budú opakovať. Podľa toho v októbri rozhodne o sprísnení sankcií. Cestovať do Únie už teraz nesmie vyše 200 Bielorusov vrátane Lukašenka.
Tento rok vo februári členské štáty stiahli diplomatov na protest proti tomu, že Lukašenko vykázal diplomatov Poľska a Únie pre sprísnenie sankcií a kritiku stavu ľudských práv v krajine.
V auguste si po vykázaní švédskych diplomatov pre spor o zhadzovanie plyšových medvedíkov z lietadla na podporu ľudských práv si už len predvolali veľvyslancov Minska na koberec.
Ela Rybárová
Autor: agentúra Epicentrum