PEKING. Prechod Barmy k demokracii nezmení jeho tradičné priateľstvo s Čínou. V čase obáv Pekingu, že susedná krajina by sa mohla stať spojencom USA, to uviedol barmský prezident Thein Sein, informovala dnes agentúra Reuters.
Čínski predstavitelia a médiá vyjadrili znepokojenie, že obnovený záujem Washingtonu o pomaly sa demokratizujúce Barma by mohla byť súčasťou zámerov USA o oslabenie vplyvu Číny a jej obklopenie proamerickými štátmi. Obavy Pekingu o jeho vplyv v bývalej Barme podporuje tiež obrátenie strategického zamerania americkej armády na ázijsko-tichomorský región.
Barmský líder však čínskemu viceprezidentovi Si Ťin-pchingovi povedal, že Peking sa nemusí obávať.
"Barma je v súčasnosti v prechodnej fáze, avšak venuje veľkú pozornosť rozvoju vzťahov s Čínou a jeho vnímanie Číny ako skutočného priateľa sa nezmenilo," citovalo Theina Seina čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Barmský prezident navštívil Čínu po druhý raz od nástupu do funkcie v marci 2011. Jeho najbližšia zahraničná cesta povedie do Spojených štátov.
V čase, keď sankcie bránili západným investíciám v Barme, sa Čína stala najväčším spojencom krajiny, v ktorej investovala do infraštruktúry, vodných elektrární, ropovodov a plynovodov, aby pokryla rastúce energetické potreby vo svojich južných regiónoch.
USA, spolu s Európskou úniou, Japonskom a ďalšími západnými krajinami, zmiernili sankcie voči Barme po krokoch, ktoré jeho nová armádou podporovaná civilná vláda podnikla k demokratickým reformám.
Zdroj: Reuters