Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEHERÁN, BRATISLAVA. Irán pomáha sýrskemu režimu udržiavať sa pri živote dlhodobo. Najnovšie správy západných spravodajských služieb však tvrdia, že miera zásobovania Damasku iránskymi zbraňami je oveľa rozsiahlejšia a pravidelnejšia, ako sa predpokladalo.
Vážne sú aj obvinenia, ktoré padli na adresu Iraku. Americký spojenec poskytuje svoj vzdušný priestor na prepravu zbraní aj ozbrojencov.
Vo Washingtone už zaznievajú hlasy, prečo finančne podporovať vládu v Bagdade, keď podporuje akcie, ktoré sú v priamom kontraste s americkými záujmami v regióne.
Civilnými lietadlami
Spravodajské služby západných krajín tvrdia, že Irán denne do Sýrie dopravuje desiatky ton zbraní a príslušníkov iránskych Revolučných gárd. Využíva na to civilnú leteckú spoločnosť.
Podľa Washingtonu Irán poslal do Sýrie celkovo 117 lietadiel s vojenskou pomocou.
Na Irán sú uvalené sankcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré mu zakazujú predávať zbrane. Irak odmieta obvinenia, že pomáha Iránu pri jeho podpore sýrskemu režimu.
Spravodajské služby však podľa agentúry Reuters majú dôkazy, že nad irackým územím pravidelne prelietavajú dva Boeingy 747. Vlastní ich iránska spoločnosť Yas Air. Tú už navrhli zaradiť na čiernu listinu firiem porušujúcich embargo. Bezpečnostná rada OSN to stále neurobila.
Asad je spojencom
Irán má silný záujem o zotrvanie Bašara Asada pri moci. Asad je jedným z mála iránskych spojencov v oblasti. Teherán tiež využíva každú príležitosť podkopávať západné záujmy v regióne.
Dodávky zbraní Damasku znevýhodňujú rebelov. Západ ich nateraz z obáv, že by sa munícia dostala do rúk extrémistom, odmieta vyzbrojovať.
V Sýrii sa v posledných mesiacoch bojuje čoraz ostrejšie, obe strany konfliktu podozrievajú z páchania vojnových zločinov a kritizujú ich pre nadmerné zaťahovanie civilistov do konfliktu.
Izrael cvičí na Sýriu
Pri hranici so Sýriou zorganizoval Izrael veľké vojenské cvičenie.
TEL AVIV, BRATISLAVA. Izrael uskutočnil najväčšie vojenské cvičenie za posledné roky. Povolal naň nebývalý počet dôstojníkov a presúval jednotky z centra krajiny k hranici so Sýriou.
Izrael sa po revolúciách v arabskom svete ocitol v komplikovanom bezpečnostnom prostredí, ktoré trvalo ohrozuje iránsky jadrový program.
Hoci izraelské armádne vedenie vyhlásilo, že nešlo o nič mimoriadne, načasovanie a rozsah naznačuje čosi iné. Izrael sa obáva nepokojov v Sýrii aj toho, že sýrske zbrane hromadného ničenia by nemuseli byť zabezpečené.
Izraelskí predstavitelia už v minulosti pripustili, že ak by sa židovský štát ocitol pod hrozbou Sýrie, vojensky by zakročil.
Izrael tiež nevylučuje možnosť zakročiť proti iránskemu jadrovému programu, a to aj napriek nevôli americkej administratívy, ktorí nemajú záujem o konflikt na Blízkom východe.
Jana Shemesh