MOSKVA, PRAHA. Túto informáciu si Rusko chránilo vyše 40 rokov. A chránilo ju rovnako dobre ako samotné kamene, ktoré by mali byť dokonca dvakrát také tvrdé ako umelé diamanty.
Až tohto roku vedci z Novosibirska dostali povolenie na zverejnenie správy, ktorá môže otriasť svetovými trhmi s drahými kameňmi.
Na hranici Krasnojarského kraja a Jakutska sa na dne krátera Popigaj, ktorý vytvoril dopad asteroidu, nachádza obrovské nálezisko. Vzniklo už pred 35 miliónmi rokov a ležia v ňom tvrdé diamanty.
Na Sibirí takéto kamene objavili sovietski vedci ešte v 70. rokoch. Lenže sovietske vedenie vtedy zaujímala výroba syntetických diamantov a bálo sa, aby nový objav neohrozil už začatú výrobu.
Akékoľvek údaje o nálezisku zostali tajomstvom.
Teraz však vyšlo najavo, aké bohatstvo Sibír ukrýva. Experti sa však hádajú, či sú popigajské diamanty kvalitné a ako vlastne vznikli.
Podľa niektorých teórií za to môže vulkanická činnosť, iní hovoria skôr o explózii metánu. O tvrdosti kameňov tiež panujú pochybnosti. Navyše, tieto diamanty sa dajú použiť len v priemysle.
Ak sa diamanty naozaj dajú využiť, pokryjú svetový dopyt na najbližších tritisíc rokov. Ruským problémom je však cena a kvalita.
Cena za karát popigajských diamantov nepresiahne dva doláre, kým za karát afrických diamantov sa platí aj 1600 dolárov.
Nález preto nemusí byť taký senzačný, ako by si Moskva priala.