Zahraničného agenta vraj možno veľmi ľahko odhaliť, keď sa začne príliš pýtať. Napriek tomu to v Bruseli skúšajú stovky.
Dávaj si pozor, o čom sa cestou domov zhováraš. Nikdy nevieš, kto ťa v autobuse počúva. Túto radu počúvajú pracovníci sídla Severoatlantickej aliancie už po príchode do zamestnania.
Je totiž všeobecne známe, že spoj, ktorý spája centrum Bruselu s ich pracoviskom, často využívajú ruskí špióni. No hovorí sa o tom len neoficiálne a zásadne anonymne ako o celej téme špionáže.
Aj preto mali vyjadrenia šéfa belgickej tajnej služby veľký ohlas. „Nehovoríme o desiatkach, ale o stovkách, niekoľkých stovkách špiónov,“ povedal pre portál EUobserver Alain Winants.
Tvrdí, že v Bruseli je väčšia aktivita tajných služieb ako v ktoromkoľvek inom meste na svete. „V Belgicku je ruská špionáž, ale aj z iných krajín, na rovnakej úrovni ako počas studenej vojny.“
Všetko je cenné
V Bruseli pritom ide o veľa. V jednom meste sa nachádza sídlo najsilnejšej vojenskej aliancie sveta, väčšina európskych inštitúcií, ale i veľa organizácií, firiem či lobistov. Každé prerieknutie môže mať vysokú hodnotu.
Nemusí ísť pritom len vysokopostavených funkcionárov aliancie, tí autobusmi ani nechodia.
Aj slová bežných zamestnancov môžu mať pre zahraničné tajné služby veľkú hodnotu. Napríklad spor na pracovisku, problémy s počítačovou sieťou, choroba vplyvného človeka alebo podrobnosti zo súkromia.
To všetko sa im môže neskôr zísť, povedia vám neoficiálne v sídle aliancie.
Agenti zahraničných tajných služieb teraz majú nový cieľ. V súčasnosti je vo výstavbe nová centrála NATO, ak by sa do stien budovy podarilo prepašovať nahrávacie zariadenie, mohlo by sa stať zdrojom cenných informácií do budúcnosti.
Aj preto práce na stavbe neustále kontroluje belgická kontrarozviedka. Má zaručiť, že v stenách nie je nič navyše.
Spätne by sa to už riešilo len veľmi ťažko. Rušička signálu je v tomto prípade nepoužiteľná, rušila by totiž aj potrebnú komunikáciu v rámci budovy.
Aj preto sú kontroly také dôležité. Samozrejme, aj o tom sa hovorí len pri neformálnych rozhovoroch. V medzinárodnej politike prevládajú skôr slová o spolupráci a obnovovaní vzťahov.
O sporoch s Ruskom či Čínou sa na verejnosti hovoriť nepatrí, témou sú len v zákulisí.
Sedliackym rozumom
Okrem Rusov sa o dianie v belgickej metropole podľa šéfa belgickej tajnej služby najviac zaujíma Čína a Irán. Špióni podľa neho najčastejšie predstierajú, že sú diplomati, študenti alebo novinári.
Podľa Sheryl Lowryovej z amerického zastúpenia pri NATO možno zahraničného agenta odhaliť zdravým rozumom.
„Ak sa vás niekto začne neprirodzene veľa pýtať o vašej krajine a prekračuje to hranicu bežnej konverzácie bez toho, aby ste sa dobre poznali, je to podozrivé. Vtedy je lepšie slušne sa ospravedlniť a odísť,“ povedala pre SME.
Sama so špiónmi skúsenosti nemá, tvrdí, že ju pred príchodom do Bruselu na to ani špeciálne nepripravovali. Americkí diplomati sa totiž musia mať na pozore všade.
Autor: Z Bruselu od nášho redaktora Matúša Krčmárika