NEW YORK, BRATISLAVA. Pred rokom vytvorili sociálne hnutie, aké si Amerika dlho nepamätala. Hnutie Occuppy Wall Street protestovalo proti nerovnosti príjmov a sile bankárov. Demonštrovali tisícky ľudí, stovky ich kempovali v newyorskom Zuccottiho parku.
Hnutie Occupy
Prvýkrát sa protestovalo proti Wall Street 17. 9. 2011.
Postupne sa protesty rozšírili po celej Amerike. Demonštrovali aj ľudia v zahraničí.
Po pár mesiacoch ich však polícia vyhnala z Zuccottiho parku v New Yorku. Rozohnali ich aj v iných mestách.
Po roku sa hnutie vytratilo z médií. V pondelok sa tam nakrátko vrátilo, keď si rok od začiatku sociálnych protestov, ktoré sa rozšírili do celej krajiny aj iných častí sveta, pripomenulo protestom v New Yorku.
Niekoľko stoviek ľudí chcelo obsadiť newyorskú burzu, polícia im v tom zabránila a desiatky ľudí zatkla.
Hnutie stratilo na sile po tom, čo ich v novembri rozohnali policajti a vyhnali ich zo Zuccottiho parku, kde trvalo kempovali. Takisto mnohí od hnutia odišli, pretože sa nezhodli, čomu sa venovať.
Bývalí členovia hovoria, že hnutie začalo riešiť všetky problémy sveta. Pôvodne protestovali proti sociálnej nerovnosti a sile bankárov a politikov.
„Boli sme tam, aby sme obsadili Wall Street. Nie, aby sme hovorili o každej sociálnej chorobe, ktorá je vo svete,“ povedal pre agentúru AP bývalý člen hnutia.
Veľa toho nezmenili
Hnutie má za sebou niektoré víťazstvá v lokálnych sporoch, veľkú politiku však veľmi neovplyvnilo.
WASHINGTON. Rok po začiatku protestov hnutia Occupy sa mnohí pýtajú, čo sa im podarilo dosiahnuť. Či išlo skutočne o veľkú sociálnu silu, alebo iba médiami nafúknutú bublinu.
V Amerike ich radi porovnávajú s pravicovým hnutím Tea Party. To sa dokázalo dostať do Kongresu a ovplyvnilo aj verejnú debatu, keď sa napríklad americký dlh stal jednou z hlavných tém.
To sa hnutiu Occupy nepodarilo. Vo voľbách ich zástupcovia vo veľkom nekandidujú, takisto pod ich tlakom neprijali politici zákony proti bankárom. Podarilo sa im však dosiahnuť niektoré lokálne víťazstvá, najmä v pracovnoprávnych sporoch. Bránili tiež bankám, aby zhabali domy, ktorých majitelia nestíhali platiť hypotéky.
(vas)