LOS ANGELES, BRATISLAVA. Doteraz ho nikto nepoznal. Okrem kalifornskej polície, ktorá ho v minulosti zatkla za drogy či finančné podvody.
Nakoula Basseley Nakoula (55), stúpenec koptského kresťanstva z Egypta žijúci v Kalifornii, si svojím filmom o Mohamedovi znepriatelil milióny ľudí. Jeho amatérske štrnásťminútové video, ktoré ukazuje proroka ako sukničkára či homosexuála, si vyžiadalo mnoho mŕtvych a vyprovokovalo protesty v tridsiatich krajinách.
Politická snaha
Nakoulu naposledy odsúdili v roku 2010 za bankové podvody. Vlani ho prepustili na podmienku. Miestna polícia teraz skúma, či porušil podmienky prepustenia.
Má zakázané používať internet, nemôže si vymýšľať pseudonymy. V minulosti mal vystupovať pod 17 falošnými menami, iným menom sa predstavil aj pri nakrúcaní.
„Film je politická snaha poukázať na pokrytectvo islamu,“ povedal pre Wall Street Journal v rozhovore pod iným menom. „Islam je rakovina. Film nie je náboženský, ale politický,“ dodal.
Protizápadné demonštrácie ukazujú, že medzi skutočnou demokraciou a tým, čo vzniklo z revolúcií na severe Afriky, je veľký rozdiel, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Koptskí kresťania, ku ktorým sa hlási, majú dlhodobo konflikty s radikálnymi islamistami v Egypte. „Povedal, že cieľom filmu je, aby radikálni moslimovia nezabíjali ľudí,“ dodal pre NY Times Steve Klein, ktorý bol pri výrobe.
Jeho filmom boli šokovaní aj herci, ktorí v ňom vystupujú. Tí minulé leto prišli na natáčanie dobrodružného historického filmu z prostredia Blízkeho východu. Výsledné video, v ktorom vystupujú, ich šokovalo. „Nemala som ani tušenie.
Pohlo to mnou, keď som to zistila,“ povedala pre CNN Lily Dionneová. Film sa nakrúcal pred zeleným plátnom, prostredie sa dorobilo neskôr v počítači. Vety, ktoré odkazovali na Mohameda, predabovali neskôr, čo vo filme aj počuť.
Zákazy nepomáhajú
Mnohí teraz chcú, aby film zakázali a stiahli z portálu YouTube. Prvý dodatok americkej ústavy každému zaručuje slobodu prejave. Biely dom tak v piatok iba označil video za urážlivé. Požiadal Google, ktorý vlastní YouTube, aby zvážil, či neporušuje ich pravidlá.
Spoločnosť sa však rozhodla zakázať video iba v niektorých krajinách, kde to vyžaduje zákon (India či Indonézia) či je príliš citlivé (Líbya a Egypt). V Indonézii však v pondelok aj napriek tomu demonštranti zapaľovali americké vlajky.