Moslimov na celom svete pobúrili ukážky filmu, ktorý uráža proroka Mohameda. Jeho existencia však nie je istá.
KÁHIRA. Počas piatkovej demonštrácie proti americkému filmu, ktorý hanobí proroka Mohameda zahynul v Káhire 35-ročný demonštrant a najmenej 27 ďalších bolo zranených.
Informovala o tom egyptská štátna tlačová agentúra.
Pred budovou amerického veľvyslanectva sa neskoro večer zhromaždili stovky demonštrantov. Na policajtov, ktorí chránili okolie veľvyslanectva, hádzali kamene a zápalné fľaše.
Od stredajšieho začiatku nepokojov utrpelo zranenia už viac než 250 ľudí. V utorok sa demonštrantom podarilo vyliezť na múr ambasády a strhnúť americkú vlajku.
Tisícky ľudí sa v piatok zišli aj na pokojnom proteste na známom káhirskom námestí Tahrír a pred mešitami vo viacerých mestách. Na protesty vyzvalo Moslimské bratstvo.
Na Sinaji, neďaleko hraníc s pásmom Gazy a Izraelom, zaútočili militanti na základňu medzinárodnej pozorovateľskej misie, pričom zranili dvoch kolumbijských vojakov.
V Tunise zomreli traja ľudia
Protestovalo sa aj v Tunisku. Demonštranti preskočili múr do areálu amerického veľvyslanectva v hlavnom meste Tunis a rozbíjali okná a podpaľovali stromy.
V areáli bolo vidno horieť obrovský oheň, k oblohe sa dvíhal stĺp čierneho dymu.
Tunisanov podľa spravodajcov tlačovej agentúry AFP nezastrašilo ani použitie slzotvorného plynu a varovných výstrelov.
Tuniské oficiálne médiá odvolávajúce sa na ministerstvo zdravotníctva následne informovali o najmenej troch mŕtvych a 28 zranených. Údaje o príslušnosti obetí a iné podrobnosti zatiaľ nie sú známe.
Na incident už stihol zareagovať aj tuniský premiér Hamádí al-Džibálí, ktorý nad ním vyjadril "hlboké znepokojenie" a zrušil plánovanú dovolenku mimo hlavného mesta.
Na priestranstve pred veľvyslanectvom sa počas dňa zhromaždilo vyše tisíc radikálnych moslimov, ktorý budovy ohadzovali kameňmi a skandovali protiamerické slogany ako napríklad Obama, Obama, my všetci sme Usáma.
Hlásili sa tak k odkazu usmrteného vodcu extrémistickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina. Demonštranti údajne zaútočili na viacerých prítomných novinárov a urážali policajtov, ktorí podľa nich chránia hanobiteľov islamu.
Protestujúci tiež podpálili americkú školu v hlavnom meste. Škola však bola v piatok zatvorená.
Americké zastupiteľstvá v moslimských krajinách sú už od začiatku týždňa terčmi útokov rozzúrených moslimov.
Najrozsiahlejšie násilnosti vypukli v utorok v líbyjskom Benghází, kde extrémisti zabili amerického veľvyslanca a troch ďalších zamestnancov ambasády.
Do Sudánu a Jemenu vyslali vojakov
Zrážky polície a tisícov Sudánčanov, ktorí vtrhli na americké veľvyslanectvo a vztýčili tam islamskú vlajku, si vyžiadali už tri obete.
Hovorca amerického veľvyslanectva povedal, že nikto z personálu ambasády neutrpel žiadne zranenia a protestujúci sa už na pôde veľvyslanectva nenachádzajú.
Sudánsky štátny rozhlas informoval, že zrážky si vyžiadali tri obete, avšak tlačová agentúra SUNA s odvolaním sa na vyhlásenia polície vyhlásila, že obete sú dve, pričom bolo zranených asi 50 policajtov.
Bezprostredne po týchto útokoch sa americká vláda rozhodla, že do Sudánu vyšle čatu námornej pechoty v snahe posilniť bezpečnosť svojich ľudí na veľvyslanectve v Chartúme.
Pentagón už podnikol podobné kroky v prípade Líbye a Jemenu, ktorými sa rovnako prehnala vlna násilných demonštrácií proti spomínanému filmu.
Viac než 5000 ľudí v piatok útočilo aj na nemecké a neďaleké britské veľvyslanectvo v sudánskom hlavnom meste Chartúm.
Desiatky moslimov sa v piatok zhromaždili aj pred americkým veľvyslanectvom v Londýne, kde pálili vlajky USA a Izraela.
Bezpečnostné sily v Jemene v piatok strieľali ostrými nábojmi do vzduchu a použili aj slzotvorný plyn a vodné delá proti davu približne 2000 protestujúcich ľudí, ktorí sa snažili pochodovať k americkému veľvyslanectvu v hlavnom meste Saná.
Účastníci jemenského pochodu niesli plagáty s heslami ako "Dnes je tvoj posledný deň, veľvyslanec!" a "Amerika je diabol!"
V Libanone vypálili prevádzku KFC
Obeťou hnevu moslimov sa v piatok stala aj pobočka americkej spoločnosti rýchleho občerstvenia v druhom najväčšom libanonskom meste Tripolis.
Nepokoje prepukli po skončení piatkových moslimských modlitieb, keď sa dav presunul do centra mesta a skandoval heslá namierené proti Spojeným štátom a pápežovi Benediktovi XVI., ktorý iba krátko predtým pricestoval na trojdňovú návštevu krajiny.
Demonštranti následne zaútočili na miestnu pobočku KFC, ktorej zamestnanci stihli utiecť. Výsledkom zrážok s políciou je jeden mŕtvy a ďalších 24 zranených.
Takmer 90 ľudí skončilo v piatok policajných putách po tom, ako stovky Indov zaútočili na americký konzulát v Čennaji, druhom najväčšom prístavnom meste v juhoázijskej krajine.
Podľa informácií tamojšej polície demonštranti kameňmi rozbíjali okná na budove a poškodili aj priemyselné kamery.
Následne sa údajne snažili preliezť múry a vniknúť na americký pozemok. Ďalším výtržnostiam zabránil až policajný zásah.
V Nigeri zničili sochu Panny Márie
Moslimský dav v Nigeri zasa zaútočil na kresťanskú školu na východe krajiny a zničil sochu Panny Márie.
Kým zasiahli bezpečnostné zložky, dav stihol spáliť dvere na škole a ležadlá pre žiakov.
"Napadli naše náboženstvo, preto sme vyšli do ulíc vyjadriť náš hnev," povedal jeden z demonštrantov pre agentúru AP.
Zo 16-miliónovej nigerskej populácie tvoria moslimovia 80 percent.
Nepokoje súvisiace s filmom sa rozšírili do viacerých moslimských krajín, vrátane západoafrických štátov aj Nigéria a Mauritánia.