BEJRÚT. Pápež Benedikt XVI. pricestoval v piatok do Libanonu s cieľom priniesť do nepokojného blízkovýchodného regiónu odkaz mieru.
Trojdňová návšteva hlavy rímsko-katolíckej cirkvi prichádza v čase, keď susednú Sýriu sužuje občianska vojna a Egyptom, Líbyou či Jemenom otriasajú násilnosti spojené s protiamerickými protestmi.
Pápež prináša mier
"Pápež pricestoval ako "priateľ všetkých obyvateľov (Blízkeho východu), bez ohľadu na ich pôvod či vierovyznanie," povedal Benedikt XVI. vo francúzštine na letisku v Bejrúte.
"Prišiel som, aby som vám priniesol mier," obrátil sa v arabčine na libanonských predstaviteľov a davy ľudí. "Libanonský ľud je príkladom rôznorodosti a (pokojného) spolunažívania pre Blízky východ a svet," tlmočila slová pápeža agentúra DPA.
Ešte v lietadle novinárom povedal, že arabskú jar, ktorú nazval "volaním po slobode", vníma pozitívne, pokiaľ ju sprevádza náboženská tolerancia.
Zároveň vyzval na zastavenie predaja zbraní do Sýrie, bez ktorého "vojna nemôže skončiť". Sýria "namiesto zbraní potrebuje importovať tvorivosť a predstavy o mieri," povedal.
Akýkoľvek fundamentalizmus je podľa neho "falšovaním náboženstva", pretože "Boh (nás) pozýva k budovaniu mieru vo svete".
Protesty v metropole neočakávajú
Napriek nepokojom zatieňujúcim nábožensky citlivú návštevu v prevažne moslimskom regióne sa protesty proti prítomnosti pápeža očakávajú nanajvýš ďaleko mimo hlavného mesta Bejrút, keďže Libanončania chápu návštevu ako gesto mieru.
Dokonca militantné šiitské hnutie Hizballáh vyvesilo pozdĺž diaľnice vedúcej z letiska plagáty s pápežovým obrazom a nápisom v arabčine a francúzštine: "Hizballáh víta pápeža v domovine spolunažívania".
Plagáty rozvešané ďalej, písané len v arabčine, však už uvádzajú: "Vítame vás v domovine odporu".
Kresťania v regióne vymierajú
Ide už o štvrtú návštevu 85-ročného pápeža na Blízkom východe od jeho nástupu do funkcie. Počas svojho pobytu zdôrazní potrebu jednoty medzi rôznymi kresťanskými cirkvami v oblasti ako aj mieru medzi kresťanmi a moslimami.
Najvyšší pontifex by mal počas piatku podpísať a zverejniť záverečný dokument zhromaždenia biskupov Blízkeho východu z roku 2010. Vyjadrili v ňom znepokojenie nad klesajúcim počtom kresťanov v regióne.
V Libanone tvoria kresťania približne 40 percent vyše štvormiliónového obyvateľstva, čo je najväčší podiel spomedzi krajín Blízkeho východu.
Kresťania v súčasnosti tvoria asi 5 percent blízkovýchodnej populácie. Pred sto rokmi to bolo ešte 20 percent.
Po sérii povstaní v arabskom svete sa mnohí z nich cítia ohrození nárastom moci islamistických politických strán v okolitých štátoch. Libanon je zároveň jedinou arabskou krajinou s kresťanskou hlavou štátu.