TRIPOLIS, TEL AVIV. Smrť amerického veľvyslanca Christophera Stevensa v Líbyi nebola zrejme náhodná a možno ani nesúvisela s antiislamským filmom, pre ktorý už protestujú vo viacerých krajinách moslimského sveta.
Američania teraz hovoria o tom, že utorkový útok mohol byť pripomienkou al-Káidy k výročiu 11. septembra.
Celý prípad je zamotaný a rozporné informácie prichádzajú aj o filme o prorokovi Mohamedovi. Nie je jasné, či ho nakrútili a či jeho producent existuje.
Protesty sa šíria
Protesty sú už v Tunisku, Jemene aj pásme Gazy. Nielen Američania, ktorí do Líbye poslali 50 príslušníkov elitnej jednotky námornej pechoty, cítia, že situácia je nebezpečná a má potenciál ohroziť demokratizačné premeny vo viacerých krajinách Arabskej jari. Je zrejmé, že hrozba al–Káidy stále pretrváva a že organizácia sa upevňuje v krajinách, ktoré sa zbavili diktátorov.
Stále sa nevie, či ozbrojenci, čo napadli americký konzulát v Benghází a zabili tam veľvyslanca a troch pracovníkov ambasády, útok plánovali dlhšie, alebo využili chaos pri protestoch.
Neznámy producent
Film má urážať proroka Mohameda. Svetové médiá zisťujú, kto film vyrobil a či existuje niečo viac ako ukážka na YouTube. Zdá sa, že producent filmu Sam Bacile nie je Izraelčan, vo filmárskych kruhoch nie je známy. Jeho telefón zdvihol egyptský koptský kresťan Nakoula Nakoula.
Ten má v Spojených štátoch problémy pre majetkovú kriminalitu a Bacile je jedným z jeho pseudonymov. Zdroje z Hollywoodu tvrdia, že film je podvrh.
Dnes sa po tradičných modlitbách očakávajú demonštrácie v ďalších moslimských štátoch.
Autor: Jana Shemesh