PCHJONGJANG. V odľahlých dedinách Severnej Kórey údajne začali roľníci dostávať tretinu úrody, aby ju mohli predať za trhové ceny. Informovala o tom agentúra AP.
Na vidieku pravdepodobne dochádza aj k reorganizácii kolektívnych fariem na čosi podobné rodinným hospodárstvam.
Štátna propaganda ohlasuje v krajine zmeny pod vedením nového mladého vodcu Kim Čong-una.
Novinári sú však s označením týchto údajných zmien ako reforiem opatrní. Ekonomika krajiny dlhé desaťročia fungovala na stalinistickom, prísne kontrolovanom princípe.
O možných reformách v KĽDR sa hovorilo už veľakrát, v súčasnosti ale situácia pripomína Čínu spred 30 rokov, keď Peking začal s obmedzenými ekonomickými reformami.
Čo presne sa v uzavretej krajine deje, zostáva záhadou, dodáva AP.
Odmietli potravinovú pomoc od Južnej Kórey
SOUL. Severná Kórea odmietla ponuku humanitárnej pomoci od svojho južného suseda len dva dni potom, čo juhokórejskú vládnu pomoc pre oblasti postihnuté povodňami najprv prijala.
Južná Kórea ponúkla KĽDR potraviny a lieky, severokórejské úrady však v utorok odpovedali, že "takúto pomoc nepotrebujú".
K podobnej situácii došlo aj minulý rok, keď KĽDR žiadala zariadenia a materiály namiesto potravinovej pomoc v hodnote 5 miliónov dolárov.
Severnú Kóreu postihli v letných mesiacoch rozsiahle povodne, pri ktorých zahynulo najmenej 169 ľudí a 400 je stále nezvestných. O domovy prišlo vyše 210-tisíc ľudí.
Voda zničila viac než 65-tisíc hektárov ornej pôdy, čo môže viesť k nedostatku potravín v už aj tak chudobnej krajine.
Postihnuté oblasti navštívili tímy OSN, ktorej organizácie už distribuujú najnevyhnutnejšiu pomoc
sita