Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Jedni sa napili v krčme, iní si fľašu kúpili, ďalší zomrel po pohárikoch u návštevy.
Nebezpečný bol rum aj vodka vo fľašiach od viacerých výrobcov. Zomierajú mladí aj starí, muži aj ženy.
Piť tvrdý alkohol môže byť v týchto dňoch v Česku životu nebezpečné. U našich západných susedov prebieha „epidémia“, akú si nepamätajú.
Na otravu metanolom – jedovatou látkou na nerozoznanie od alkoholu – tu zomrelo za posledné dni najmenej 16 osôb, pričom v stredu sa počet obetí zdvojnásobil.
U iných smrť otravou musí potvrdiť pitva, ďalších vyše dvadsať ľudí je v ťažkom stave v nemocnici. Mnohí, čo prežili, oslepli alebo si vážne poškodili iné orgány.
Policajný tím Metyl Česká polícia v Havířove objavila prvé fľaše nebezpečného pančovaného alkoholu. Ide o jednolitrové sklené fľaše označené etiketou Tuzemák od výrobcu AB Style Frýdek-Místek, ktoré nie sú kolkované, informoval vo večerných hodinách Radiožurnál Českého rozhlasu.
Pôvod metanolu vo fľašiach s alkoholom zostáva nejasný. Polícia už spustila rozsiahlu pátraciu akciu, vytvorila tím, ktorý nazvali príznačne – Metyl. Alkohol po celej krajine kontroluje stovka inšpektorov.
V Havířove v stredu zatkli 36-ročného majiteľa večierky, ktorému našli alkohol s metanolom. Či je pôvodcom nákazy, nie je isté.
Za otravami však podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov nestojí organizovaná skupina, ale jednotlivci.
Vyzerá to tak, že metanol sa do alkoholu dostal z jedného zdroja a cez distribútorov sa rozšíril najmä na severnej Morave.
„Smerujeme k variantu jedného zdroja,“ povedal podľa iHNED.cz policajný viceprezident Václav Kučera.
Väčšina prípadov bola na severnej a južnej Morave, jeden muž oslepol po hanáckej vodke od spoločnosti Granette a Starorežná destiler, ktorú zakolkovanú kúpil v kamennom obchode.
Podozrivé sú aj výrobky spoločnosti Likérka Drak. Jej majiteľ vypísal za chytenie vinníka miliónovú odmenu.
Inšpekcia zároveň takmer naisto vylúčila, že by išlo o metanol, ktorý vznikol pri neodborne doma pálenom alkohole. Na to ho bolo vo fľašiach priveľa. Metanol tam musel niekto miešať so skutočným liehom.
Dôvod by mohol byť finančný – liter metanolu stojí podľa serveru novinky.cz v Česku 20 korún. Toľko stojí aj čistý lieh, k tomu však treba prirátať spotrebnú daň 285 korún na liter.
Išlo o omyl? Inšpekcia naznačila, že mohlo dôjsť aj k omylu.
„Vyzerá to tak, že došlo k zámene metanolu za etanol (bežný lieh) v nejakom liehovare alebo počas prevádzky,“ povedal podľa iHNED.cz hovorca Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Pavel Kopřiva.
Na krízu zareagovala v stredu aj česká vláda, ktorá vytvorila krízový štáb. Minister zdravotníctva Leoš Heger pôvodne navrhoval vyhlásiť stav núdze, ktorý by na obmedzený čas nariadil zákaz predaja rozlievaného alkoholu.
Nakoniec zakázali iba predávať nápoje s viac ako 30-percentným obsahom alkoholu v stánkoch s občerstvením či mobilných stánkoch a na trhoch.
Ministerstvo chce tento zákaz neskôr presadiť aj dlhodobo zákonom. Vláda je však pripravená vyhlásiť úplnú prohibíciu, ak bude naďalej stúpať počet obetí.
Normálne traja ľudia Bežne u našich susedov zomrú na otravu metanolom asi traja ľudia ročne. Aj to sú mnohí samovrahmi.
„Problém s metylalkoholom nebol v Česku najmenej tridsať rokov,“ povedala pre iDNES.cz toxikologička Daniela Pelclová. „Hromadné otravy boli skôr problémom v Škandinávii alebo Pobaltí,“ dodala.
K jednej z najväčších otráv metanolom v Európe v posledných rokoch došlo v Estónsku v septembri 2001.
Zámena liehu s metanolom zabila 68 ľudí, slepotu či poruchu mozgu malo ďalších 40.
Kliknutím obrázok zväčšíte