ŠTRASBURG. Členské štáty EÚ musia vyšetriť, či na ich území existovali tajné väznice alebo zariadenia americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), v ktorých boli začiatkom tohto storočia zadržiavané osoby v rámci programu CIA pre vydávanie a zadržiavanie osôb, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré dnes schválil Európsky parlament. Text vyzýva na začatie alebo pokračovanie nezávislého vyšetrovania najmä Litvu, Poľsko a Rumunsko.
Uznesenie, za ktoré hlasovalo 568 poslancov, 34 bolo proti a 77 sa zdržalo, vyjadruje znepokojenie v súvislosti s prekážkami, s ktorými sa stretáva vnútroštátne parlamentné a súdne vyšetrovanie zapojenia niektorých členských štátov do programu CIA.
Úzke právomoci pri vyšetrovaní
Týka sa nedostatočnej transparentnosti, utajovania dokumentov, prevládania vnútroštátnych a politických záujmov, úzkej právomoci pri vyšetrovaní, obmedzení práva obetí na účinnú účasť a obhajobu a absencie dôkladných vyšetrovacích postupov a spolupráce vyšetrovacích orgánov v EÚ. Podľa názoru europoslancov "jedine skutočné záujmy národnej bezpečnosti môžu ospravedlniť zachovanie tajomstva".
"Dnešné hlasovanie je víťazstvom pre Európsky parlament, ktorý potvrdil svoju požiadavku na pravdu. Demokratické zásady EÚ zvíťazili nad národnými a straníckymi záujmami," uviedla v tejto súvislosti spravodajkyňa uznesenia Héléne Flautrová.
Francúzska poslankyňa z tábora Zelených upozornila, že toto uznesenie dokladá existenciu rozsiahleho tajného a nelegálneho systému, ktorý viedol k mučeniu a núteným zmiznutiam. Je podľa nej založené na nových faktoch, najmä z databáz Európskej organizácie pre bezpečnosť leteckej prevádzky (Eurocontrol).
Poslanci podporili Poľsko
Poslanci v uznesení vyzvali súdne orgány v Rumunsku, aby začali nezávislé vyšetrovanie údajných tajných lokalít slúžiacich na zadržiavanie v rámci programu CIA, a to najmä v súvislosti s novými dôkazmi o leteckých spojeniach medzi Rumunskom a Litvou.
EP vyzval litovské orgány, aby dodržali svoj záväzok opätovne otvoriť vyšetrovanie zapojenia krajiny do programu CIA vzhľadom na nové dôkazy ohľadom leteckého spojenia a transportov medzi krajinami.
Poslanci podporili Poľsko v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním, zároveň však vyjadrili poľutovanie nad nedostatočným oficiálnym informovaním o rozsahu, priebehu a stave vyšetrovania.
Okrem toho EP vyzval Fínsko, Dánsko, Portugalsko, Taliansko, Britániu, Nemecko, Španielsko, Írsko, Grécko, Cyprus, Rumunsko a Poľsko, aby zverejnili všetky potrebné informácie o všetkých podozrivých lietadlách, ktoré sa spájajú s CIA a ich územím.