Bukurešť 5. septembra (TASR) - Dokument o maďarsko-rumunskom strategickom partnerstve, ktorý otvorí novú etapu bilaterálnych vzťahov, podpíšu obe krajiny v priebehu jesene. Vyplýva to zo slov šéfa maďarskej diplomacie Lászlóa Kovácsa po jeho rokovaniach s rumunským rezortným partnerom Mirceom Geoanom.
Kovács v Bukurešti potvrdil, že maďarská strana pracuje na novelizácii krajanského zákona a že v tejto oblasti budú potrebné ešte početné konzultácie s vládami zainteresovaných susedných štátov. V rámci zasadania maďarsko-rumunskej zmiešanej komisie pre menšinovú problematiku, ktoré sa uskutoční 9. septembra v prihraničnom maďarskom meste Gyula, sa bude o otázke konzultovať na expertnej úrovni. Návrhy na zmenu spomínanej legislatívnej normy predložia do parlamentu v priebehu jesene, koncom roka by o nich budapeštiansky zákonodarný zbor mohol hlasovať, uviedol László Kovács.
Podľa jeho slov cieľom maďarskej vlády je zachovať pôvodné ciele zákona, ktorý by mal v plnej miere spĺňať európske normy a predpisy, slúžiť záujmom krajiny i krajanov spoza hraníc a byť akceptovateľný pre všetky zainteresované krajiny, pretože iba tak možno zabezpečiť jeho realizáciu v praxi.
Na margo v Maďarsku nevyriešenej otázky parlamentného zastúpenia minorít Kovács uviedol, že socialisti sú 12 rokov za zastúpenie menšín v zákonodarnom zbore. "Vierohodnosť menšinovej politiky krajiny znižuje alebo zvyšuje postoj k príslušníkom minorít žijúcich na jej území. Ak požadujeme naplnenie práv maďarských menšín žijúcich v iných štátoch, potom nesmieme ponechať nevyriešenou ani otázku parlamentného zastúpenia minorít v Maďarskej republike," vyhlásil minister.
O zahraničnopolitických prioritách Budapešti hovoril dnes maďarský minister zahraničných vecí detailne v prednáške, ktorú na požiadanie šéfa rumunskej diplomacie predniesol na výročnej schôdzi diplomatov balkánskej krajiny.
Podľa Kovácsových slov už začiatkom októbra absolvuje oficiálnu návštevu Rumunska maďarský prezident Ferenc Mádl a v priebehu jesene by rumunský premiér Adrian Nastase mal navštíviť Maďarskú republiku. Práve počas tohto pobytu by mali predsedovia vlád oboch krajín podpísať spomínaný bilaterálny dokument.
Predmetom maďarsko-rumunských rokovaní, ktoré obe strany hodnotili pozitívne, bolo aj plánované rozšírenie konzulárnej siete, prípadné otvorenie nových a rozšírenie kapacity niektorých jestvujúcich hraničných priechodov. Obe strany hovorili aj o možnostiach zintenzívnenia spolupráce v oblasti prevencie prírodných katastrof, o situácii rómskych komunít v oboch krajinách a problematike reštitúcie cirkevného majetku v Rumunsku.
Šéf maďarskej diplomacie, ktorého prijali aj rumunský prezident a premiér, Ion Iliescu a Adrian Nastase, ukončil dnes dvojdňovú návštevu balkánskej krajiny a odcestoval do Moskvy.
6 le ed