Moskva/Minsk 5. septembra (TASR) Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes zopakoval, že integračný proces s Ruskom si predstavuje len v rámci existujúcej zväzovej dohody, ktorá stanovovala za cieľ vytvorenie spoločného štátu Ruska a Bieloruska na princípe parity.
Lukašenko dnes v Minsku na ceremónii odovzdávania poverovacích listín nového ruského veľvyslanca v Bielorusku Alexandra Blochina vyhlásil, že Bielorusko od existujúcej dohody neustúpi. Bieloruský líder ale nečakane vôbec nekomentoval najnovšiu iniciatívu ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Bielorusko bude vždy uznávaným a spoľahlivým stúpencom Rusov, posvätne si ceníme a budeme ceniť tú dohodu, ktorá dnes existuje," zdôraznil Lukašenko,
Bieloruský prezident dokonca nepriamo naznačil, že ak v Kremli reprezentovanom prezidentom Vladimirom Putinom neexistuje politická vôľa pre rovnoprávnu integráciu Bieloruska a Ruska, Minsk radšej vyčká na prípadnú budúcu zmenu pomerov v sídle ruskej moci.
Rozhovory o integrácii Ruska a Bieloruska, ktoré prebiehali od éry prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina, sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostali do slepej uličky. Rusko v polovici augusta ponúklo ekonomicky zaostalému Bielorusku nie rovnoprávny spoločný štát, ale len možnosť prijatia za člena Ruskej federácie. Tento model je však pre Lukašenka absolútne neprijateľný, nakoľko by Bielorusko muselo uznať suverenitu Moskvy, Minsk by sa podriadil ruskému právnemu poriadku a kontroverzný štátnik Lukašenko by prišiel o svoju dnes neobmedzenú moc v krajine.
Putin v stredu navrhol Lukašenkovi vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny pre integráciu oboch krajín. Komisia zložená z politikov a expertov by sa podľa predstavy ruského lídra mala zaoberať možnosťami ďalšej integrácie.
Zriadenie komisie podporil predseda ruskej Štátnej dumy Gennadij Selezňov. Šéf dolnej komory ruského parlamentu sa ale prihovára za iný model integrácie než navrhuje Putin a Lukašenko. Selezňov vidí budúcnosť oboch krajín v zväzku podobnom Európskej únii, v ktorom by si obe krajiny zachovali svoju zvrchovanosť a zriadili by spoločný parlament a vládu. Táto integračná cesta ale nemá podporu ruskej politickej elity.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed