PRAHA. Na najmenej osem sa v utorok podvečer zvýšil počet obetí otravy pančovaným alkoholom v Českej republike. Ďalších 20 ľudí leží v nemocniciach vo vážnom alebo kritickom stave. Prípady zaznamenali medzičasom už v piatich, hlavne moravských krajoch, informoval dnes server iDNES.cz.
Podľa iDNES.cz je ôsmou obeťou 62-ročná žena z Fryštáku v okolí Zlína, ktorá zomrela ešte v sobotu, avšak príčinu jej úmrtia potvrdila až dnes súdna pitva.
Ďalšie prípady odhalí pitva
V priebehu utorka sa tak potvrdili informácie už o piatich úmrtiach po otrave metylalkoholom. V Přerove zomrel ráno 45-ročný muž, ktorého hospitalizovali v pondelok. Polícia neskôr potvrdila aj úmrtie 21-ročnej mladej ženy z Přerova, ktorú bez známok života našli na ubytovni v obci Osek nad Bečvou. Súdna pitva potvrdila, že zomrela na otravu metylalkoholom.
Ďalšou obeťou je 38-ročný muž z mesta Příbram, ktorý prišiel do nemocnice neskôr a život mu nedokázali zachrániť ani špecialisti v pražskej nemocnici, kam ho previezli. Zomrel v pondelok večer na následky zlyhania obličiek a pečene. V obci Komorní Lhotka v okolí Frýdku-Místku si pančovaný alkohol vyžiadal život 28-ročnej ženy, stav jej 60-ročného otca je kritický.
Policajti v Zlíne našli dnes v byte aj mŕtve telo 61-ročnej ženy, ktorá podľa svedkov konzumovala v pondelok večer alkohol. Presná príčina tohto úmrtia bude však známa až po súdnej pitve. V prípade potvrdenia podozrenia by išlo už o deviatu obeť pančovaného alkoholu. V zlínskej nemocnici hospitalizovali viacero pacientov s príznakmi otravy alkoholom, niektorí z nich sú tiež v kritickom stave.
Po zdroji otráv pátrajú priamo v teréne príslušníci Policajného zboru ČR a aj všetci inšpektori Štátnej a potravinárskej inšpekcie.
Kauzou sa bude zaoberať aj vláda
Kauzou sa na stredajšom zasadaní bude zaoberať aj vláda premiéra Petra Nečasa, ktorý bude požadovať od ministrov zdravotníctva, vnútra a poľnohospodárstva súhrnné informácie o prijatých opatreniach. Vláda zváži aj zriadenie krízového štábu.
Nečas považuje vývoj situácie okolo otráv metylalkoholom za "veľmi vážny". Ako dnes zdôraznil, štátne orgány musia urobiť všetko pre to, aby sa predišlo ďalším vážnym poškodeniam zdravia občanov. V záujme odhalenia vinníkov je potrebné nasadiť všetky dostupné kontrolné a represívne orgány, povedal Nečas.
Prípady otráv toxickým alkoholom zaznamenali na prelome augusta a septembra aj v Poľsku. V meste Kielce zomreli v uplynulých dňoch dvaja ľudia po konzumácii alkoholu neznámeho pôvodu. Ešte koncom augusta zomrel jeden muž, jeho žena oslepla. Ďalšiu obeť si otravy vyžiadali začiatkom septembra.
Polícia predpokladá, že pančovaný alkohol pochádza vo všetkých týchto prípadoch z jediného zdroja. Nie je však jasné, či úmrtia v Poľsku majú niečo spoločné s otravami metylalkoholom na území ČR.
Na Slovensku robia inšpektori kontroly
V súvislosti so zisteniami a predajom liehovín s vysokým obsahom metanolu, po konzumácii ktorých došlo v ČR k viacerým otravám, ako aj k úmrtiam, orgány ŠVPS SR vykonávajú v rámci kompetencií v zmysle zákona č.152/95 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov bezodkladne úradné kontroly v prevádzkarňach, kde by mohlo dochádzať k predaju relevantných liehovín, resp. k ich rozlievaniu.
Pri kontrolách sa sleduje najmä, či sa v kontrolovaných prevádzkarniach nenachádzajú 6 litrové barely s označením výrobcu, či distribútora “Likérka Drak“, prípadne akékoľvek iné spotrebiteľské balenia liehovín od uvedeného výrobcu a to „vodka jemná“ a „tuzemák“ s chýbajúcimi, poškodenými, či nesprávnymi kontrolnými páskami (tzv. kolkami), taktiež sa v rámci úradných kontrol venuje dokumentácií v rámci vysledovateľnosti.
V prípade zistenia výskytu takýchto liehovín sa tieto produkty zakážu uvádzať na trh, vykonávať sa budú aj odbery vzoriek na stanovenie obsahu metanolu.
Štátna veterinárna a potravinová správa