BRUSEL, BRATISLAVA. Kým politici v Holandsku či Taliansku sa vezú na vlne protieurópskych nálad, podľa prieskumu Eurobarometer sa imidž Európskej únie napriek ekonomickej kríze pomaly zlepšuje.
Pozitívne Úniu vníma podľa prieskumu zverejneného vo štvrtok 40 percent občanov členských krajín, čo je o deväť percentuálnych bodov viac, ako ukázal prieskum vlani v novembri.
Euroskeptikov navyše mierne ubudlo – z 26 na 23 percent. Približujú sa tak k úrovniam zo začiatku krízy v roku 2010.
Aj Briti sú menej negatívni
Fakty
Eurobarometer
- 40 percent Európanov vníma Úniu pozitívne (+ 9 bodov),
- 23 percent ju vníma negatívne (– 3 body),
- 36 percent Britov vníma Úniu negatívne (– 13 bodov).
Najeuroskeptickejší sú stále Briti, no aj tu negatívnych nálad voči Únii podľa prieskumu ubudlo.
Polovica ľudí v Únii považuje členstvo svojej krajiny v európskom spoločenstve za dobrú vec, pričom 31 percent tvrdí opak.
Viac než na úsporné opatrenia by sa Únia podľa účastníkov prieskumu mala sústrediť na tvorbu nových pracovných miest.
Najmä v južanských krajinách nezamestnanosť dosahuje závratné čísla a najviac u mladých. Vyše polovice mladých Grékov aj Španielov nemá prácu, na Slovensku je to asi tretina.
Portál EUobserver upozorňuje, že Európska komisia dnes zasahuje členským štátom do politických oblastí, ktoré boli pred krízou tabu – do miezd, sociálnych systémov či politiky zamestnanosti.
Holandské voľby ako test
Európski politici zatiaľ varujú, že kríza, ktorá v Únii trvá už dva roky, rozdelila kontinent a je riziko, že postaví národy proti sebe.
V Holandsku, kde v stredu volia nový parlament, má šance na silnú pozíciu ľavicové hnutie, ktoré odmieta tvrdú fiškálnu disciplínu z Bruselu, čo presadzuje najmä Nemecko.
Na protieurópsku rétoriku sa zameral aj šéf protiimigračnej strany Geert Wilders.
Voľby v krajine, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov Únie, sa považujú za test popularity európskeho spoločenstva.