Na úhradu poplatkov študenti v Anglicku dostávajú pôžičku, ktorú nemusia splatiť, až kým nedostanú relatívne dobre platené pracovné miesto.
BRUSEL. Náklady na vysokoškolské vzdelávanie pre študentov v Európe sa v jednotlivých skúmaných krajinách výrazne odlišujú, uviedla v pondelok vo svojej správe Európska komisia.
Najvyššie poplatky majú vo Veľkej Británii, zatiaľ čo deväť krajín vo väčšine prípadov poplatky neúčtuje.
Štedrí Severania
Severské krajiny bývajú najštedrejšie, hoci Fínsko a Švédsko sa nedávno pripojili k Dánsku pokiaľ ide o zavedenie poplatkov pre zahraničných študentov.
Všetky krajiny s výnimkou Islandu a Nórska teraz účtujú poplatky mimoeurópskym študentom.
Mnohé z krajín bez poplatkov, ako sú Rakúsko, Škótsko a severské krajiny, poskytujú štedrú študentskú podporu (štipendiá a pôžičky).
V správe EK sa zdôrazňuje, že veľké rozdiely sa týkajú aj podpory určenej pre študentov, ktorá je štedrá v Nemecku, severských krajinách a Británii, zatiaľ čo študenti v Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku a Maďarsku dostávajú iba obmedzenú finančnú podporu.
Najdrahšie sú britské školy
Najvyššie poplatky sú vo Veľkej Británii (Anglicko, Wales a Severné Írsko).
Do roku 2012 boli stanovené na 3375 libier ročne za bakalárske štúdium. Od septembra tohto roku sa v Anglicku zvýšili: po novom základné školné predstavuje 6000 libier a maximálne školné 9000 libier.
Na úhradu poplatkov študenti v Anglicku dostávajú pôžičku, ktorú nemusia splatiť, až kým nedostanú relatívne dobre platené pracovné miesto.
V deviatich krajinách študenti (okrem zahraničných študentov z krajín mimo EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru) neplatia žiadne poplatky.
Sem patria Rakúsko, Cyprus (bakalárske štúdium), Dánsko (s výnimkou externého štúdia), Fínsko, Grécko, Malta (bakalárske štúdium), Nórsko, Británia (Škótsko, bakalárske štúdium) a Švédsko.
Nemusia platiť všetci
V Nemecku sa v akademickom roku 2012/13 poplatky platia v dvoch spolkových krajinách (Bavorsko a Dolné Sasko), zatiaľ čo vo zvyšných 14 neplatia.
Podiel študentov platiacich poplatky sa v každej krajine značne líši.
V niektorých krajinách ich platia všetci študenti, čo je prípad Belgicka (Flámsko), Bulharska, Českej republiky, Anglicka, Islandu, Lichtenštajnska, Holandska, Poľska, Portugalska, Slovenska a Turecka.
V siedmich krajinách - Valónsko v rámci Belgicka, Estónsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko, Rumunsko - platí poplatky väčšina študentov.
V štyroch krajinách (Chorvátsko, Nemecko, Litva, Slovinsko) platí poplatky malý podiel študentov.
Študenti mimo EÚ si priplatia
Pre študentov, ktorí nepochádzajú z EÚ, sú poplatky väčšinou vyššie. Vo všeobecnosti ich stanovujú vysokoškolské inštitúcie, hoci v niektorých krajinách (Belgicko, Bulharsko, Grécko, Portugalsko, Rumunsko) ich centrálne upravujú príslušné právne predpisy.
V šiestich krajinách (Česká republika, Maďarsko, Island, Taliansko, Lichtenštajnsko a Nórsko) sa na študentov nepochádzajúcich z EÚ vzťahujú rovnaké pravidlá týkajúce sa poplatkov ako pre študentov z Únie.
Správu pre EK vypracovala sieť Eurydice. Tvorí ju 38 oddelení v 34 krajinách, ktoré sú účastníkmi programu celoživotného vzdelávania EÚ (členské štáty EÚ, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Srbsko, Švajčiarsko a Turecko).