Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Na hladovky sme zvyknutí u aktivistov v menej demokratických častiach sveta. V Maďarsku ju drží politik a zrejme prvý expremiér v Európe.
Ľavicový politik Ferenc Gyurcsány odmieta potravu od nedele večera na protest proti pripravovanému zákonu o povinnej registrácii voličov pred voľbami.
Hladovka v stanoch pred parlamentom má trvať týždeň a má zburcovať apatických voličov.
Prídu o právo voliť?
„Dramatická situácia si vyžaduje dramatickú reakciu,“ tvrdí Gyurcsány, ktorý dúfa, že sa k nemu a trom ďalším členom jeho Demokratickej koalície pridajú ďalší. Je podľa neho neprijateľné, aby niekto, kto sa rozhodne voliť dva dni pred voľbami, nemohol hlasovať.
Voliči by sa podľa plánu vládnuceho pravicového hnutia Fidesz Viktora Orbána museli pred voľbami vopred prihlásiť na úrade, inak by nemohli voliť. Registrácia by sa skončila pätnásť dní pred voľbami.
Opozícia tvrdí, že o právo voliť v parlamentných voľbách v roku 2014 tak môžu prísť stovky tisíc občanov. Na piatok plánujú demonštráciu.
Vládnuci Fidesz hovorí, že zákon, ktorý majú prijať v najbližších týždňoch, je potrebný, aby mali všetci rovnaké podmienky – Maďari doma aj etnickí Maďari v okolitých krajinách, ktorí po novom získali občianstvo.
Účasť na voľbách sa podľa premiéra Viktora Orbána nezníži, ale zvýši.
Gyurcsánya považujú za klauna
Gyurcsányovo úsilie zatiaľ zaujalo viac v zahraničí než doma.
„Pána Gyurcsánya väčšina považuje za klauna, takže jeho hladovka nevzbudila veľký záujem,“ hovorí pre SME maďarský novinár Andras Király z najčítanejšieho maďarského spravodajského portálu index.hu.
Hoci otázka predvolebnej registrácie zatiaľ Maďarov veľmi neoslovila, môže sa tak podľa neho stať, keď vláda zákon prijme, najneskôr do dvoch mesiacov.
Gyurcsányovi socialisti dvakrát za sebou vyhrali voľby, no stratili veľkú časť voličov pre nezvládnutie ekonomickej krízy aj lži o stave ekonomiky.
V roku 2009 dvojnásobný premiér Gyurcsány odstúpil z čela krajiny. Socialisti následne prehrali v predčasných voľbách a Fidesz získal dvojtretinovú väčšinu v parlamente.
Vlani sa socialistická strana rozdelila pre vnútorné rozpory a Gyurcsány si založil nové hnutie. To by volili podľa prieskumov iba dve percentá Maďarov.
Stratil aj vládny Fidesz
Nedarí sa ani Fideszu. Hoci zostáva najpopulárnejšou stranou, za dva roky vládnutia stratil asi polovicu voličov. Okrem toho by k urnám prišla podľa nedávneho prieskumu len asi tretina voličov.
Maďarov znechucuje zlá ekonomická situácia. Vláda sa snaží dohodnúť na úvere s Medzinárodným menovým fondom, no rokovania blokujú neobvyklé zásahy vlády do centrálnej banky. Minulý týždeň označil premiér Orbán požiadavky MMF za neprijateľné.
Hoci sa forint oslabil, analytici podľa Reuters očakávajú, že krajina sa vydrží financovať sama do konca marca budúceho roka.