CHARTÚM. Civilní pracovníci mierovej misie Organizácie Spojených národov v Sudáne UNAMID vstúpili vo štvrtok do štrajku pre nízke platy.
Tie reálne poklesli pre obrovskú infláciu v tejto chudobnej africkej krajine, ale najmä pre oslabenú sudánsku menu.
OSN však nespresnila, koľko z 2900 miestnych pracovníkov sa do protestu reálne zapojilo. Štrajkujúci Sudánci navrhujú dve riešenia - buď zvýšenie miezd, alebo ich vyplácanie v amerických dolárov.
Sudánska libra sa prudko oslabila najmä v júli 2011, keď sa od zvyšku krajiny odtrhol Južný Sudán bohatý na ropu.
"Netrvajú nevyhnutne na tom, aby boli vyplácaní v dolároch. Chcú len férovú mzdu za férový kurz," cituje agentúra AFP nemenovaný zdroj z prostredia štrajkujúcich humanitárnych pracovníkov.