PRAHA, BRATISLAVA. „Tak, práve si mi položil vládu,“ povedal podľa Lidových novín český premiér Petr Nečas ministrovi zdravotníctva Leošovi Hegerovi, keď sa dozvedel, že podal trestné oznámenie pre dianie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Spýtal sa ho, či nemohol počkať, kým Poslaneckou snemovňou prejde zvýšenie DPH.
Práve strach zo stíhania môže byť za odporom šestice poslancov ODS, ktorí za zákony nehlasovali. Ešte nedávno ich pritom podporili, no ľavicou ovládaný Senát ich vrátil späť a v stredu už Poslaneckou snemovňou neprešli.
Zákon ešte vo štvrtok vláda vrátila v nezmenenej podobe do snemovne a prvý raz v histórii ho spojila s vyslovením dôvery vláde.
Fakty
Rebeli
Štyria zo šestice členov ODS, ktorí boli proti zvýšeniu daní, sú v dozornej alebo správnej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Kým bol na čele strany Topolánek, mali veľký vplyv, pod Nečasom ho stratili.
Obvinenia, že im ide o niečo iné ako odpor proti zvyšovaniu daní, odmietajú.
Ohrození Bradáčovou
Medzi rebelmi sú vplyvní členovia ODS zo zdravotníckeho biznisu. Napríklad Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, bývalý šéf poslaneckého klubu ODS, sú dlhoroční členovia správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ich by sa stíhanie mohlo dotknúť. Aj oni totiž rozhodovali o zákazke na elektronickú zdravotnícku knižku IZIP, ktorá bola podľa žaloby predražená.
Heger podal žalobu v pondelok a keďže škoda dosahuje výšku 450 miliónov korún, prípad putoval priamo na Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe.
A to nedávno prebrala Lenka Bradáčová, štátna zástupkyňa, ktorá je známa rýchlym konaním, do väzby dostala aj poslanca Davida Ratha.
Pochybnosti nevyvrátil ani Nečas, poznamenal len, že v najbližších dňoch či týždňoch sa dozvieme, aké sú skutočné dôvody odmietnutia zákona.
Minister financií za TOP 09 Miroslav Kalousek, ktorý návrh predniesol, v tom má jasno – nejde o dane, ale o vnútrostranícky boj v ODS. Súhlasí s ním aj český politológ Bohumil Doležal.
Klaus na čele ODS
Rozkol prirovnáva k roku 2009, keď vládu Mirka Topolánka položili vlastní poslanci, ktorí sympatizovali s prezidentom Václavom Klausom.
Ten sa rázne postavil proti zvyšovaniu daní a označil to za ekonomickú a politickú samovraždu „Prezident chce ovplyvňovať dianie v ODS,“ povedal Doležal pre SME. V prospech tejto teórie hovorí aj Tluchořov výrok, že Klaus by sa mohol vrátiť na čelo ODS.
Doležal pripomína, že o zákone sa definitívne rozhodne až koncom decembra, keďže zatiaľ musí prejsť tromi čítaniami a Senátom. Dovtedy sa môže situácia zmeniť, krajinu čakajú senátne a krajské voľby, ODS bude mať za sebou snem.
Ak by sa však hlasovalo o dôvere vláde teraz, neverí, že by padla. „Nové voľby si nepraje nikto z ODS ani z opozičných Vecí verejných, pretože by ich zdrvujúco prehrali,“ vyhlásil Doležal.
Nečasa môže položiť jesenné volebné fiasko
Ak padne vláda ODS, sociálni demokrati ich nechcú nahradiť. Scenárov je niekoľko.
1. Koalícia sa dohodne
Petr Nečas avizuje, že o zákonoch bude so šesticou poslancov ešte rokovať. Aj keď vláda poslala do snemovne zákon v nezmenenej podobe, tam sa ešte môžu nejaké veci upraviť. Výraznejšie zmeny však odmieta TOP 09.
„Potom by prišli šiesti poslanci od nás, že sa im tiež mnoho vecí nepáči. A mali by pravdu,“ povedal pre Lidové noviny podpredseda strany a minister financií Miroslav Kalousek. Tvrdí, že poslanci musia rešpektovať dohodnuté kompromisy.
2. Zmení sa premiér
Ak by naozaj išlo o vnútrostranícky boj a Nečas by ho prehral, mohlo by nastať zmena na premiérskom poste. V Česku s tým majú skúsenosti, počas vládnutia ČSSD v rokoch 2002 až 2006 mali až troch premiérov.
Nečasa nemusí položiť len vládna kríza, ale aj októbrové krajské a senátne voľby. Prieskumy predpovedajú ODS prehru, čo by mu mohli straníci zrátať na jesennom sneme, kde sa bude rozhodovať aj o jeho ďalšom pôsobení na čele strany.
3. Pád vlády bez dôvery
Teoreticky sa to môže stať už tento mesiac, ak poslanci nepustia zákon o vyšších daniach do druhého čítania. Očakáva sa však, že prípadné odmietnutie zákona príde na rad až po voľbách, lebo ODS sa aspoň naoko bude snažiť s rebelmi rokovať.
V tom prípade by prezident Václav Klaus mohol zostavením vlády poveriť predsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.
4. Predčasné voľby
Sociálni demokrati však teraz nechcú vládnuť. Vedia, že voľbami by sa mohli posilniť. Navrhujú, aby sa kríza vyriešila predčasnými voľbami na jar budúceho roka, spolu s prezidentskými voľbami. Pravici sa do toho veľmi nechce, pre ODS by predčasné voľby znamenali oslabenie, pre Vecí verejné dokonca definitívny koniec vo veľkej politike.
Matúš Krčmárik