BUDAPEŠŤ. Poslanci arménskeho parlamentu v stredu schválili dokument, v ktorom deklarujú prerušenie vzťahov s maďarským Národným zhromaždením.
Krajina tak podnikla ďalší odvetný krok proti Maďarsku po tom, ako minulý piatok vyhostilo dôstojníka azerbajdžanskej armády odsúdeného na doživotie za vraždu arménskeho kolegu.
Azerbajdžanský prezident vraha bezprostredne po návrate do vlasti omilostil a povýšil, na čo jeho arménsky náprotivok oznámil, že krajina prerušuje diplomatické vzťahy s Maďarskom.
Samostatnú deklaráciu parlamentu v Jerevane tamojší poslanci odhlasovali v pomere 96 ku 1.
V rozprave vystúpil arménsky minister zahraničných vecí Eduard Nalbandjan, podľa ktorého Maďari zatiaľ nedokázali vysvetliť, prečo v prípade Azerbajdžanca náhle zmenili názor a umožnili jeho repatriáciu.
Fakty
Ramil Safarov
ako účastník kurzu angličtiny v rámci Partnerstva za mier vo februári 2004 na internáte v Budapešti sekerou zabil arménskeho kolegu z kurzu Gurgena Margariana, tvrdil, že ho provokoval a zneuctil azerbajdžanské národné symboly , v roku 2007 dostal doživotie .
Budapešti taktiež vyčítal, že "konala v tajnosti", pričom narážal na údajnú dohodu s Azerbajdžanom, ktorej existenciu maďarská vláda popiera.
Podľa arménskych zákonodarcov však maďarské orgány museli vedieť, že odsúdenca v jeho krajine omilostia a takýto krok bude podnecovať k ďalším národnostne motivovaným zločinom páchaným na Arménoch.
Parlamentná deklarácia vyzýva všetky krajiny hlásiace sa k demokratickým hodnotám, aby maďarsko-azerbajdžanskú dohodu odsúdili.
Ministerstvo zahraničných vecí v Budapešti v stredu informovalo, že v súvislosti s prípadom omilosteného Azerbajdžanca sa pred maďarskými veľvyslanectvami vo viacerých krajinách konali demonštrácie a zaznamenalo tiež vyhrážky adresované maďarským diplomatom.
Minister János Martonyi predtým obvinil Azerbajdžan z porušenia sľubu, že odsúdenca neprepustí na slobodu, čo označil za "nesmierne poľutovaniahodné, neprijateľné a odsúdeniahodné".
Azerbajdžanec Ramil Safarov v roku 2004 zavraždil sekerou Arména Gurgena Margarjana, ktorý sa rovnako ako on zúčastňoval na jazykovom kurze Severoatlantickej aliancie v Budapešti.
Tamojší súd Safarova v roku 2006 odsúdil na doživotie, v piatok ho však Maďari vyhostili do vlasti, kde mu prezident Ilham Aliyev napriek predošlým ubezpečeniam okamžite udelil milosť.