Diskutovať pri cigarete a vodnej fajke patrí k libanonskému koloritu. A živí to štát.
BEJRÚT, TEL AVIV. Libanonské bary a reštaurácie musia zo svojich priestorov vykázať fajčiarov. Ak tak neurobia, hrozí im z nového zákona pokuta od 900 do 2700 dolárov.
Majitelia reštaurácií aj zákazníci sú pobúrení. Fajčenie cigariet či vodných fajok je pevnou súčasťou libanonskej kultúry a významným zdrojom príjmov pre tabakový priemysel a reštaurácie.
Vyľudnia sa bary
Libanon má jeden z najvyšších podielov fajčiarov v regióne. Tomu zodpovedajú aj medicínske štatistiky o chorobách priamo aj nepriamo spojených s fajčením. Libanončania však zákon zakazujúci fajčenie nielen v pohostinských zariadeniach, ale aj na ostatných verejných miestach považujú za európsky výmysel, ktorý sa bude obchádzať.
Cigarety sú v Libanone relatívne lacné a ľahko dostupné. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva je zhrozené hlavne z toho, ako je fajčenie rozšírené medzi libanonskou mládežou.
Fakty
Zákaz fajčenia
- platí v Turecku, Nepále, Libanone, Vietname,
- v Európe ho uplatňujú: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Slovinsko, Malta, Grécko, Cyprus, Luxembursko, Belgicko, Británia, Írsko, Švédsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva,
- na Slovensku platí zákaz fajčenia čiastočne.
Majitelia reštaurácií sa však obávajú, že zákaz fajčenia im odláka zákazníkov. Posedávanie pri cigarete či diskusie nad vodnou fajkou sú v Libanone obľúbené. Krajinu podľa AFP dokonca prezývajú „fajčiarsky raj“.
„Máme tu hory odpadu a autá znečisťujú vzduch. Vláda by sa mala zaoberať týmito vecami, a nie zakazovaním fajčenia,“ povedal Reuters majiteľ jednej z bejrútskych kaviarní.
Podotkol tiež, že sa obáva, že pre odlev zákazníkov bude musieť po 30 rokoch zatvoriť svoju prevádzku. Zlé to bude hlavne v zime, keď je príliš zima na posedávanie na terase a fajčenie tam.
Viacerí majitelia barov a kaviarní AFP povedali, že viac ako polovica ich zákazníkov chodí len preto, aby mohli fajčiť z vodnej fajky.
Unášať sa môže
Zákazník, ktorý si napriek zákazu poťahoval z vodnej fajky, povedal, že fajčiarske bary sú to jediné, čo v Libanone funguje. Nemyslí si, že jeho krajania sa pôžitku z fajčenia budú chcieť len tak vzdať. Libanončania sú skeptickí k tomu, ako bude polícia pokutovať porušovanie zákona.
Bezpečnostné zložky by podľa ľudí mali riešiť skutočné zločiny. „Libanon je zvláštna krajina. Zakázali tu fajčiť, ale unášať sa môže veselo ďalej,“ povedal obyvateľ libanonského Tripolisu, podľa ktorého polícia nevyšetruje vlnu únosov v jeho meste, ale chce trestať majiteľov barov.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v Libanone pravidelne fajčí 46 percent mužov a 31 percent žien.
Autor: Jana Shemes